články

5 nejdražších věcí, které nakupují miliardáři

Posted By AP

Dovedete si představit, kolik stojí nejdražší věci na světě? Kolik byste museli zaplatit za nejcennější víno, hamburger nebo třeba knihu? Přečtěte si náš článek, ve kterém s dozvíte, jaká je hodnota nejdražších věcí, které patří k těm nejdražším na světě.

Víno

Cena: 558 000 dolarů (téměř 12 miliard korun)

Jak vlastně vypadá a chutná jedno z nejdražších vín na světě? Tímto „vyvoleným“, kterýve světě vína drží světový rekord nejdražší láhve vína prodaného v aukci je láhev z roku 1945 Romanée-Conti. Ta se v roce 2018 prodala za 558 000 dolarů, což je v přepočtu téměř 12 miliard korun. Láhev se prodala za 17násobek původního odhadu díky rostoucí poptávce po historických francouzských vínech, zejména burgundských.

POKRAČOVAT VE ČTENÍ >>>

Read More

Lufthansa, letadlo

články

Ztráta Lufthansy díky oživení poptávky po pandemii klesla o 43 procent

Posted By AH

Očištěná provozní ztráta německé letecké společnosti Lufthansa ve druhém čtvrtletí letošního roku klesla o 43 procent na 952 milionů eur (24,2 miliardy Kč). Hospodaření podpořilo postupné oživování cestovního ruchu po pandemii a rychlejší snižování nákladů. Uvedla to dnes v prohlášení společnost, která kromě aerolinek stejného jména vlastní také aerolinky Eurowings, Swiss, Brussels a Austrian Airlines.

Lufthansa v červnu představila plány na návrat k zisku s menším počtem letadel a méně zaměstnanci než před pandemií, která zasáhla cestování. Nyní společnost uvedla, že ve druhé polovině roku očekává vysokou poptávku po přepravě do turistických destinacích a oživení služebních cest.

Za tři měsíce do konce června přepravila společnost sedm milionů cestujících. To bylo zhruba 18 procent úrovně před krizí. Nabízená kapacita se však ve čtvrtletí postupně zvyšovala a na konci června činila 40 procent úrovně z doby před krizí.

Společnost již také dosáhla poloviny ze snížení nákladů o 3,5 miliardy eur naplánovaného do konce roku 2024. Cíl splnila o šest měsíců dříve, než plánovala, díky vyššímu využití programů dobrovolného odchodu za odstupné v Německu a Švýcarsku. Lufthansa potvrdila, že za celý rok čeká provozní ztrátu výrazně nižší než loni, kdy činila téměř 5,5 miliardy eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Read More
česko, ČR, česká republika, česká vlajka

články

V červenci bylo v ČR nejméně bankrotů firem i podnikatelů v tomto roce

Posted By AH

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK.

„Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Počet návrhů na bankrot obchodních společností ovlivnilo podle Kameníčkové opětovné zavedení povinnosti firem podat na sebe insolvenční návrh bez zbytečného odkladu, která byla během pandemie dočasně pozastavena. V důsledku toho očekává, že v dalších měsících bude počet insolvenčních návrhů vyšší než v průběhu prvního pololetí.

Zdroj: ČTK

Read More
bmw, automobil

články

Automobilka BMW se díky oživení prodeje vrátila k zisku

Posted By AH

Německý výrobce luxusních aut BMW hospodařil ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 4,8 miliardy eur (122,2 miliardy Kč) po ztrátě 212 milionů eur před rokem. Výsledky byly lepší, než očekávali analytici, zejména díky oživení prodeje po pandemii. Automobilka ve svém dnešním sdělení také díky příznivým výsledkům zlepšila výhled na celý rok, ale upozornila, že ve druhém pololetí se bude muset vypořádat s negativními dopady způsobenými růstem cen surovin a nedostatkem čipů.

Analytici v anketě společnosti Refinitiv čekali zisk 2,2 miliardy eur. Hospodaření podpořilo také rozpuštění rezerv kvůli pokutě v Evropské unii. Automobilka si totiž původně zaúčtovala na pokutu za antimonopolní chování vyšší rezervy. Tržby se zvýšily o 43 procent na 28,6 miliardy eur.

Odbyt se ve druhém čtvrtletí zvýšil téměř o 45 procent na více než 702.000 vozů. V Evropě vzrostl o 75 procent a v USA o 88 procent. Prodej v Číně, která byla hlavním tahounem návratu automobilky k zisku ve druhé polovině loňského roku, vzrostl o 12 procent.

Automobilku zatím relativně méně ovlivnil globální nedostatek čipů než jiné výrobce v automobilovém průmyslu. Analytici to přičítají jejím silným vztahům s dodavateli. Za celý rok nyní automobilka očekává provozní marži v automobilovém segmentu na horním konci svého rozpětí sedm až devět procent.

Zdroj: ČTK

Read More
HSBC, britská banka, Velká Británie

články

Banka HSBC díky snížení rezerv na ztrátové úvěry více než zdvojnásobila zisk

Posted By AH

Největší britská banka HSBC ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobila zisk před zdaněním na 5,6 miliardy USD (120,3 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 2,6 miliardy USD. Hospodaření banky, která se zaměřuje na Asii, podpořila mnohem lepší situace u špatných úvěrů. HSBC, která je podle objemu aktiv největší bankou v Evropě, to uvedla v dnešním sdělení.

Analytici očekávali zisk 5,6 miliardy USD. Díky zlepšení hospodářské situace mohla HSBC uvolnit téměř 300 milionů USD z rezerv na ztrátové úvěry. Loni ve druhém čtvrtletí naopak rezervy téměř o 4,2 miliardy USD zvýšila.

Banka se také rozhodla vyplatit prozatímní dividendu sedm centů na akcii, protože vývoj na trhu s úvěry se zlepšuje a britská centrální banka zrušila omezení pro výplatu dividend. Za celý letošní rok HSBC předpokládá, že na výplatu dividend použije 40 až 55 procent svého zisku.

HSBC v letošním roce zahájila restrukturalizaci, jejímž cílem je zaměřit podnikání na asijský trh, který má hlavní podíl na jejím zisku. Banka chce mít ve správě více majetku bohatých asijských klientů. V květnu HSBC prodala 90 poboček v USA a o několik týdnů později dokončila odchod z neziskových služeb drobného bankovnictví ve Francii. Od začátku letošního roku také podle médií snížila počet zaměstnanců o 3500.

Zdroj: ČTK

Read More
Erste, bank

články

Rakouská Erste, která vlastní Českou spořitelnu, ztrojnásobila čtvrtletní zisk

Posted By KH

Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, v prvním pololetí více než ztrojnásobila čistý zisk na 918 milionů eur (23,4 miliardy Kč) z 294 milionů eur před rokem. Oznámila to dnes ve své tiskové zprávě. Erste Group těžila z dobrých provozních výsledků i z nižších nákladů na rizika. Upozornila nicméně, že další vývoj bude z velké části záviset na postupu pandemie covidu-19.

„Vzhledem k tomu, že jsme banka úzce propojená s reálnou ekonomikou, současný makroekonomický vzestup se přímo odráží v naší rozvaze. Solidní situace v oblasti výnosů, stabilní náklady a výrazně nižší objem rizikových rezerv ve srovnání s koronavirovým rokem 2020 přispěly k jasnému zlepšení našich pololetních výsledků,“ uvedl finanční ředitel Stefan Dörfler.

Provozní zisk se meziročně zvýšil o 24 procent na 1,69 miliardy eur, mimo jiné díky růstu příjmů z úroků a z poplatků. Náklady na rizika naopak téměř o 90 procent klesly a dostaly se na 83 milionů eur.

Zdroj: ČTK

Read More
Volkswagen

články

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, zvýšil celoroční výhled

Posted By KH

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v prvním pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard Kč). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Společnost, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém dnešním sdělení.

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. „Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického,“ uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK

Read More
česko, ČR, česká republika, česká vlajka

články

Eurostat: Vládní dluh ČR v 1. čtvrtletí rostl po Kypru nejrychleji ze zemí EU

Posted By AH

Vládní dluh ČR v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) stoupl v prvním čtvrtletí o 6,3 procentního bodu na 44,1 procenta HDP. Šlo tak po Kypru o druhý největší růst mezi zeměmi EU. Český vládní dluh je v rámci EU šestý nejnižší. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu, na která upozornila poradenská společnost Moore Czech Republic. V rámci celé EU stoupl vládní dluh o 2,4 procentního bodu na 92,9 procenta HDP, přičemž v prvním čtvrtletí dluh stoupl 23 z 27 členských zemí EU.

„V prvním čtvrtletí vrcholila v České republice pandemie covid-19, v níž jsme v jednu chvíli patřili mezi nejpostiženější země světa. Právě zvýšené výdaje na boj s pandemií a zejména restrikce omezující plný chod hospodářství jsou hlavním důvodem nadprůměrného růstu veřejného dluhu,“ uvedl partner ve společnosti Moore Czech Republic Petr Kymlička. Výdaje spojené s pandemií nejsou ale podle něj v případě Česka jediné příčiny zvýšení dluhu. „Zásadní byl pokles na straně příjmů spojený se zrušením superhrubé mzdy. Také nesmíme zapomínat, že nás v letošním roce čekají volby, v takovém období zpravidla nebývá pro snižování vládního dluhu prostor,“ dodal.

Slovensko si během prvního čtvrtletí úroveň dluhu udrželo na 60,3 procenta HDP. Dluh klesl v prvním čtvrtletí Dánsku a Litvě. Dánsko přitom ve čtvrtletí nahradilo Česko na páté pozici s nejnižším dluhem. „Pokud v následujících letech nedojde k systémové konsolidaci státního rozpočtu, s velkou pravděpodobností se budeme v žebříčku nejzadluženějších zemí posouvat směrem vzhůru,“ uvedl Kymlička.

Celkový veřejný dluh by měl podle ministerstva financí stoupnout letos na 44,8 procenta HDP. V roce 2022 by měl činit 48,2 procenta a v roce 2024 by se měl podle úřadu přiblížit 55 procentům HDP. Podle pravidel EU za standardních podmínek by dluh neměl přesáhnout 60 procent HDP. EU ale uplatňování pravidel Paktu stability a růstu Evropské unie kvůli pandemii dočasně pozastavila.

Zdroj: ČTK

Read More
počítačový čip Intel

články

Americká společnost Intel bude vyrábět čipy pro firmy Amazon a Qualcomm

Posted By KH

Americký výrobce mikroprocesorů Intel bude vyrábět čipy pro konkurenční firmu Qualcomm a pro cloudovou divizi internetové společnosti Amazon AWS. Intel to uvedl v pondělí, kdy také představil plán, jak chce ve smluvní výrobě dohnat asijské konkurenty – tchajwanskou firmu TSMC a jihokorejskou Samsung. Díky inovacím se hodlá do roku 2025 stát znovu lídrem ve výrobě čipů.

Intel výrobě čipů dominoval desítky let a je stále jejich největším výrobcem na světě. V poslední době ale nabral ve srovnání s asijskou konkurencí zpoždění ve vývoji. Od doby, kdy společnost Apple představila svůj první chytrý telefon, se jen těžce přizpůsoboval odklonu od osobních počítačů k mobilním zařízením. Stálo ho to podíl na trhu a někteří zákazníci si dokonce začali čipy vyrábět sami. Předchozí slávu má firmě vrátit manažer Pat Gelsinger, který se do Intelu vrátil po přestávce ve společnosti VMware a v únoru nastoupil na pozici generálního ředitele.

Intel chce zintenzivnit inovace a změnit přístup používaný k měření pokroku ve výrobě čipů. Podle názoru firmy poskytuje současný systém asijským konkurentům nespravedlivou výhodu.

Zdroj: ČTK

Read More
čína

články

Čínské akcie kvůli obavám z regulačních opatření výrazně klesly

Posted By KH

Čínské akcie dnes výrazně oslabily, dolů je stáhly obavy investorů z regulačních opatření ve vzdělávacím a technologickém sektoru. Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 3,22 procenta na 4925,30 bodu. Uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského prosince. Hlavní index hongkongské burzy Hang Seng odepsal 4,13 procenta na 26.192,32 bodu a je také nejníže od prosince.

Akcie vzdělávacích společností se dostaly pod silný prodejní tlak v reakci na krok čínských úřadů. Ty o víkendu rozhodly, že firmy nabízející doučování školních předmětů budou smět být pouze neziskové. Peking se tak snaží snížit finanční tlak na rodiny, který přispívá k nízké porodnosti.

Akcie společnosti New Oriental Education & Technology Group, která nabízí doučování a přípravu na testy, dnes na hongkongské burze odepsaly 45 procent hodnoty. S akciemi této firmy se obchoduje také v USA, kde v pátek oslabily o více než polovinu. V pátek už se totiž mezi obchodníky spekulovalo, že Peking se o víkendu chystá oznámit velké změny pro tento sektor. V pátek na burze NYSE v New Yorku klesly o 35 až 70 procent rovněž akcie čínských vzdělávacích firem Zhangmen Education, Youdao či Gaotu Techedu.

Zdroj: ČTK

Read More
euro, podnikání, eurozóna

články

Podnikatelská aktivita v eurozóně se zvyšuje nejrychleji za více než 20 let

Posted By KH

Podnikatelská aktivita v eurozóně se v červenci zvyšuje nejrychlejším tempem za více než 20 let. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila organizace IHS Markit. Ke zlepšení přispělo další uvolnění restrikcí původně zavedených proti šíření nového koronaviru. Těží z toho zejména sektor služeb, na který pandemie kvůli uzávěrám dolehla zdaleka nejvíce. V Německu je situace ještě příznivější, naopak Francie si vede hůř. Důvěru v další vývoj zároveň kazí obavy z nové vlny nákazy.

Souhrnný index nákupních manažerů pro eurozónu za červenec podle rychlého odhadu IHS Markit vystoupil na 60,6 bodu z červnové hodnoty 59,5 bodu, a dostal se tak nejvýše od července roku 2000. Souhrnný index měří aktivitu jak v průmyslu, tak ve službách. Údaj za červen je po zpřesnění dat lepší, odhad před měsícem uváděl 59,2 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru uváděli, že index v červenci vystoupí na 60 bodů. Pokud je index nad 50 body, signalizuje to růst, cokoliv pod touto hranicí znamená pokles aktivity.

Eurozóna zažívá silný letní růst. Uvolnění restrikcí zavedených k boji s virem v červenci zvýšilo růst na nejrychlejší tempo za 21 let,“ poznamenal hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson. „Především sektor služeb má teď prospěch z uvolněných restriktivních opatření proti covidu-19 a z rychlejšího očkování. To se týká zejména pohostinství, cestování a turistiky.“

Zdroj: ČTK

Read More
2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com