Globální používání eura se po letech poklesu způsobeného dluhovou krizí loni stabilizovalo blízko rekordního minima. Ve svém ročním hodnocení měny to dnes uvedla Evropská centrální banka (ECB). Naději na vyšší poptávku po eurech se tak nepodařilo proměnit ve skutečnost.
Euro mělo na konci loňského roku na globálních devizových rezervách podíl 20,5 procenta. To bylo o 0,2 procentního bodu více než o rok dříve. Podíl eura na nesplacených mezinárodních dluhových cenných papírech klesl na 22,1 procenta z 22,4 procenta.
U zahraničních vkladů mimo eurozónu zůstává role eura prakticky beze změn. Podíl na zahraničních úvěrech se zvýšil o jeden procentní bod.
Euro bylo v bezhotovostním režimu zavedeno před více než 20 lety a celou dobu hraje druhé housle, poznamenala agentura Reuters. Prvenství si dlouho drží americký dolar, přestože Evropská komise (EK) si stanovila za cíl zvýšit globální roli eura. Částečně například i snížením závislosti unie na dolaru v období rostoucího globálního obchodního napětí. Nicméně finanční architektura eurozóny je stále neúplná, protože jí chybí společný bezpečný majetek nebo schéma pojištění vkladů, její bankovní sektor je roztříštěný a kapitálový trh unie není dokončen.
Podobně jako euro, také dolar v posledních desetiletích ztratil svůj podíl na úkor jiných měn, jako je japonský jen a britská libra. Obě měny, tedy euro a dolar, se však stále podílejí na globálních devizových rezervách více než 80 procenty. ECB uvedla, že pokles podílu dolaru naznačuje, že pokračuje trend diverzifikace portfolia globálních rezerv.
Zdroj: ČTK