V rámci konsolidačního balíčku připravila vláda i novelu zákona o spotřební dani, která opět zdražuje klasické cigarety. Od března krabička cigaret na pultech obchodů podraží průměrně o pět korun. Cena se tak stává jedním z hlavních faktorů, proč tradiční kuřáci přecházejí stále častěji k produktům s nižšími zdravotními riziky. Jakou úsporu tedy nikotinové alternativy dnes reálně představují?
Každoroční zdražování cigaret formou zvyšování spotřební daně není žádnou novinkou. Touto cestou stát reflektuje škodlivost kouření i náklady spojené s jeho zdravotními dopady. Takzvaná daň z neřesti vzrostla letos i u zahřívaného tabáku, ale nově byla zavedena u alternativních nikotinových produktů jako jsou elektronické cigarety, či nikotinové sáčky. Jde o produkty, které mají dle dostupných vědeckých studií prokazatelně nižší dopady na lidské zdraví. A právě tomu by měla i do budoucna odpovídat jejich nižší míra zdanění oproti klasickým cigaretám.
Na tom, že právě cenový aspekt je pro mnoho uživatelů alternativ určující se shodují jak adiktologové, tak odborníci na problematiku harm reduction (zmírňování rizik). Nižší cena méně rizikových produktů je motivací pro kuřáky, aby jejich užívání dali přednost před cigaretou.
Například v případě přechodu k zahřívaným náplním, které pro své zařízení glo vyrábí společnost British American Tobacco (BAT), může při obvyklé spotřebě úspora představovat až deset tisíc korun za rok. Doporučená maloobchodní cena náplní, které jsou na trhu dostupné pod názvy neo a veo, je o více než padesát korun nižší, než je průměrná cena krabičky cigaret. Ta se dnes blíží částce 150 korun.
Jde tak o jasný signál, že navzdory všeobecnému zdražování a inflaci chce BAT i nadále motivovat dospělé uživatele, aby namísto cigaret zvolili cenově dostupnou alternativu, která pomáhá redukovat jak zdravotní rizika spojená s užíváním, tak dopady na vlastní peněženku.