Dubnové údaje o inflaci podle analytiků ukázaly, že inflace je už za svým letošním vrcholem, kterého dosáhla v březnu. V dalších měsících bude zřejmě postupně klesat k 2,5 procenta, odhadují ekonomové. Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na 2,8 procenta z březnových tří procent, uvedl dnes Český statistický úřad. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta.
„Růst spotřebitelské inflace kulminoval již v březnu a přes tři procenta se již letos s největší pravděpodobností nepodíváme. V nadcházejících měsících očekávám další zpomalení spotřebitelské inflace směrem k 2,5 procenta,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Inflace začala zpomalovat o měsíc dříve, než se předpokládalo, upozornil hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Vzhledem k vyšší srovnávací základně u cen pohonných hmot z minulého roku by měla inflace mírně zpomalovat i v dalších měsících,“ uvedl. I podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy byla březnová tříprocentní inflace pravděpodobně letošním maximem.
„Inflace zřejmě zůstane na ústupu ze svého březnového maxima i v nadcházejících měsících. Rychlý růst cen pohonných hmot v loňském květnu a červnu opustí srovnávací základnu, což bude tlačit meziroční inflaci dolů. K tomu zřejmě přispěje i zastavení aktuálního růstu cen benzinu a nafty v návaznosti na korekci světových cen ropy,“ doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Pro druhou polovinu roku očekává meziroční inflaci kolem 2,5 procenta.
Data o dubnové inflaci podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče nahrávají stabilitě úrokových sazeb centrální banky. „Lze tak předpokládat, že zvýšení úrokových sazeb, k němuž ČNB přistoupila počátkem května, bude pro letošní rok představovat jedinou změnu sazeb v české ekonomice,“ uvedl.
Zdroj: ČTK