Výrazné jednorázové zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků tak, jak navrhuje ministerstvo financí od ledna příštího roku, přinese řadu negativ, tvrdí tabákové společnosti a chtějí jej rozdělit do více let. Ve své argumentaci se tabákové společnosti odkazují na studii Centra behaviorálních experimentů (CEBEX), které spolupracuje s Vysokou školou CEVRO Institut. Podle studie by skokové navýšení sazeb spotřební daně vedlo k nárůstu objemu černého trhu a legálních nákupů tuzemských rezidentů v okolních zemích a přineslo by do rozpočtu méně peněz, než kolik očekává ministerstvo. Zároveň dojde k ještě většímu rozevření nůžek v cenách cigaret v České republice, na Slovensku a Polsku a lze tak očekávat masivní zvýšení příhraniční turistiky do těchto sousedních zemí.
Současný vážený cenový průměr cigaret
Česká republika: 89.72 Kč
Polsko: 84.62 Kč
Slovensko: 86.29 Kč
Očekávaný vážený cenový průměr cigaret 2020
Česká republika: 101,90 Kč
Polsko: 84,62 Kč
Slovensko: 86.29 Kč
Rozdíl v cenách cigaret v ČR a na Slovensku a v Polsku tak bude v příštím roce činit téměř 20 procent!
Dle dostupných analýz mezinárodních toků cigaret zamířilo v roce 2017 ze Slovenska do České republiky cca 20 milionů kusů cigaret, z Polska ještě méně. Tato čísla se však mohou zásadně zvýšit a vytvářet tlak na pokles fiskálních výnosů v České republice, včetně nepřímého negativního dopadu doprovodných nákupů. Přesun 1 % legální tuzemské spotřeby z České republiky do zahraničí je možné vyčíslit jako úbytek spotřební daně ve výši 427,6 milionů Kč plus příslušnou část DPH, 5 % přesun by již představoval úbytek spotřební daně ve výši 2,138 miliardy Kč. To otevírá diskusi o hrozících významných deficitech v předpisu a inkasu spotřební daně, které by měly být při návrhu skokového zvýšení zdanění reflektovány.
Postupný (nikoliv skokový) růst sazeb spotřební daně může přinést stejný efekt, jen bez rizika vlivu nežádoucích šoků na straně poptávky, i na straně nabídky.