Americké akcie dnes převážně oslabovaly. Příznivé údaje o zpracovatelském sektoru Spojených států zmírnily očekávání, že americká centrální banka (Fed) v červnu sníží úrokové sazby. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,60 procenta a zakončil obchodování na 39.566,85 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,20 procenta na 5243,77 bodu, index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se však zvýšil o 0,11 procenta na 16.396,83 bodu.
Na padesátibodové hranici poprvé od podzimu 2022
Dnes zveřejněné výsledky průzkumu Institutu řízení dodávek (ISM) ukázaly, že aktivita zpracovatelského sektoru v USA v březnu poprvé za zhruba půldruhého roku rostla. Index aktivity stoupl na 50,3 bodu z únorových 47,8 bodu. Poprvé od podzimu 2022 se tak dostal nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity. Navíc překonal očekávání analytiků, kteří jeho březnovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 48,5 bodu.
„Index ISM pro zpracovatelský sektor všechny překvapil tím, že se poprvé od roku 2022 vrátil do růstového pásma. Ukázal, že produkce roste, nové zakázky se zvyšují a inflační tlaky zesilují,“ uvedl ekonom James Knightley ze společnosti ING. „Finanční trhy to interpretovaly jako pokles šancí na výrazné snižování úroků,“ dodal.
FED počítá s trojím snížením základní sazby
Minulý měsíc americká centrální banka opět ponechala svou základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Potvrdila nicméně, že v letošním roce počítá s trojím snížením základní sazby, celkem o 0,75 procentního bodu.
Na devizovém trhu dolar po údajích o vývoji zpracovatelského sektoru USA posiloval vůči euru i dalším předním měnám. Jednotná evropská měna vůči dolaru krátce po 22:00 SELČ ztrácela téměř půl procenta a pohybovala se v blízkosti 1,0740 USD.
Zdroj: ČTK