Americké akcie dnes uzavřely smíšeně, posílil pouze index Dow Jones.

Akcie v USA uzavřely smíšeně, začátek obchodování poznamenal technický problém

Americké akcie dnes uzavřely smíšeně, posílil pouze index Dow Jones. Krátce po zahájení bylo obchodování s akciemi desítek firem zastaveno kvůli technické poruše, která způsobila prudký propad ceny. Problém se týkal mimo jiné společností Morgan Stanley, Verizon, AT&T, Nike či McDonald’s. Věc vyšetřuje americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

Jaké proběhly pády?

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes stoupl o 0,31 procenta na 33.733,96 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,07 procenta na 4016,95 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,27 procenta na 11.334,27 bodu.

Akcie několika firem se po zahájení obchodování prudce propadly, posléze ale ztrátu smazaly. Například akcie Wells Fargo, které v pondělí zavřely na 45,03 dolaru, krátce klesly na 38,10 dolaru. Akcie Morgan Stanley se propadly z pondělního závěru 97,13 dolaru na 84,93 dolaru. Akcie firem Walmart a McDonald’s krátce odepsaly nejméně 12 procent. Závada se týkala více než 80 akcií.

Většina postižených společností obnovila obchodování kolem 15:45 SEČ. Newyorská burza o pět minut později uvedla, že její systémy jsou opět v provozu. „Vypadá to, že NYSE se k tomu dostala opravdu brzy,“ reagoval na zásah burzy Joseph Sroka, investiční ředitel společnosti NovaPoint. „Nyní se snaží zjistit, jaké byly počáteční obchodní ceny,“ dodal. „Všichni, kdo se podílejí na vypořádání obchodů, budou mít dnes dlouhý den,“ uzavřel.

Výsledková sezóna v plném proudu

Výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí je v plném proudu. Dosud hospodářské výsledky zveřejnilo 72 firem z indexu S&P 500. Očekávání analytiků překonalo 65 procent z nich, přičemž dlouhodobý průměr je podle společnosti Refinitiv 66 procent.

Analytici nyní v souhrnu očekávají, že zisky v indexu S&P 500 budou meziročně o 2,9 procenta nižší. Ve třetím kvartálu byly o 1,6 procenta nižší.

Na devizových trzích dnes euro mírně posílilo k dolaru. Podnikatelská aktivita v eurozóně se v lednu překvapivě vrátila k růstu, byť jen mírnému. Euro k dolaru kolem 22:10 SEČ rostlo o 0,1 procenta na 1,0883 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu odepisoval 0,2 procenta na 101,95 bodu. Euro k jenu klesalo o 0,3 procenta na 141,66 JPY. Dolar k jenu klesal o 0,4 procenta na 130,16 JPY.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *