Americké akcie převážně oslabovaly, přispěly k tomu firmy Walt Disney a PacWest

walt disney logo

Americké akcie dnes převážně oslabovaly, k jejich poklesu velkou měrou přispěly společnosti Walt Disney a PacWest. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,66 procenta a zakončil obchodování na 33.309,51 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,17 procenta na 4130,62 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,18 procenta na 12.328,51 bodu.

Oslabení akcií Walt Disney

Akcie zábavní společnosti Walt Disney dnes oslabily o téměř devět procent. Firma sice ohlásila nárůst čtvrtletního zisku, zaznamenala však úbytek předplatitelů u streamovací služby Disney+. Akcie regionální banky PacWest se propadly dokonce o téměř 23 procent po zprávě výrazném odlivu vkladů v minulém týdnu.

Oslabovaly rovněž akcie energetických podniků, které tak reagovaly na pokles cen ropy. Akcie technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, si však připsaly přes čtyři procenta, Divize Google ve středu oznámila, že integruje generativní umělou inteligenci do vyhledávání a dalších klíčových produktů.

Situace v USA

Na devizovém trhu se dnes americký dolar vyšplhal na měsíční maximum vůči euru. Nejnovější údaje o trhu práce ve Spojených státech sice podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) pozastaví zvyšování úrokových sazeb, nezměnily však předpoklad, že se snižováním úroků banka nebude spěchat. Euro vůči dolaru kolem 22:00 SELČ ztrácelo zhruba 0,6 procenta na 1,0915 USD. Během dne sestoupilo až na 1,0900 USD, tedy na nejnižší úroveň od 11. dubna.

Údaje amerického ministerstva práce dnes ukázaly, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden vzrostl o 22.000 na 264.000, tedy na nejvyšší úroveň od října 2021. Zůstal nicméně pod úrovní, která by podle ekonomů signalizovala zhoršující se podmínky na trhu práce, napsala agentura Reuters.

„Domnívám se, že panuje silné přesvědčení, že Fed pozastaví zvyšování sazeb. Zároveň však nevidíme žádné neprůstřelné argumenty pro snižování úroků před koncem letošního roku,“ uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Convera.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.