Zvýšení spotřebních daní u lihu a tabáku zvýší inflaci v ČR o 0,4 procentního bodu. Zároveň to povede k většímu daňovému zatížení v ČR. Důvodem změn je přitom snaha zvýšit příjmy v rozpočtu kvůli předchozím výrazným výdajům. Vyplývá to z vyjádření ekonomů oslovených ČTK. Nicméně podle některých je zvýšení spotřebních daní na vybrané komodity méně škodlivé pro ekonomiku než zvažované zavedení nebo zvýšení jiných daní.
„Potřeba zvyšovat daně patrně vychází z dosud velmi štědrého navyšování výdajů různého typu. Celkové daňové zatížení v Česku je mírně podprůměrné ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, nicméně neustále narůstá. Loni dosáhla složená daňová kvóta rekordních 36 procent HDP. Při navrhovaném zvyšování spotřebních daní dále poroste,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Daňový systém podle něj sice dává prostor ke změnám. „Ty by ovšem neměly být motivovány potřebou zalepit díry po populistických náletech na výdajovou stranu rozpočtu, nýbrž posunem těžiště daňového systému od daní z práce a podnikání ke spotřebním a majetkovým daním,“ dodal.
„Vyšší daň na tabák by zvedla spotřebitelskou inflaci zhruba o 0,4 procentního bodu,“ upozornila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. V únoru byla inflace 2,7 procenta, odhady ČNB počítají s jejím postupným poklesem až na hranici dvou procent na počátku roku 2020.
Nárůst daní u tabáku a lihu je přitom podle ní dodatečnou penalizací chování, které společnost uznává jako škodlivé.
„Ministerstvo ale více než na naše zdraví myslí na svou kasičku – státní rozpočet. Spoléhá na závislost kuřáků a ochotu lidí kupovat si dražší alkohol,“ uvedla. Vedlejším efektem podle ní budou zvýšené náklady na kontrolu tržnic nebo palíren. Zdražení cigaret totiž může podle ní vehnat některé kuřáky do náručí šmelinářů a na černý trh.
Odhady dodatečných příjmů pro státní rozpočet považuje Horská za nadsazené. „Ministerstvo nejspíš nepočítá s výraznějším poklesem spotřeby tabáku a lihovin a s poklesem celkové spotřeby domácností v příštím roce. Lidově řečeno, ministerstvo financí má velké oči,“ dodala. Zdražení cigaret by přitom podle ní zvýšilo inflaci zhruba 0,4 procentního bodu nad dvě procenta.
Ve srovnání s jinými uvažovanými zvýšeními daňových příjmů považuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek návrh za méně škodlivý pro ekonomiku. „Jako určité riziko vidím míru zvýšení daní na cigarety, které převyšuje zhruba třikrát velikost úprav v posledních letech. Lze tedy počítat s velkou snahou o předzásobování a s posílením černého trhu. Stát nicméně již má vyzkoušené mechanismy, jak tyto aktivity omezit,“ uvedl.
Zdroj: ČTK
One comment