Americký prezident Joe Biden dnes svým podpisem stvrdil vyčlenění dalšího asi 1,9 bilionu dolarů (skoro 42 bilionů Kč) na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Jeho „záchranný plán“, který ve středu dokončil cestu Kongresem, poskytuje prostředky na protiepidemická opatření a zároveň výrazně rozšiřuje federální systém sociálního zabezpečení. Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová se jej chystají v následujících dnech propagovat napříč Spojenými státy.
Schválením zákona o novém kole stimulačních opatření se naplňuje jeden z hlavních Bidenových slibů z uplynulých měsíců. Balíček o šest měsíců prodlužuje program dodatečných dávek v nezaměstnanosti, spouští další kolo přímých plateb pro domácnosti a přiděluje miliardy dolarů státním a lokálním úřadům, školám, sektoru pohostinství či Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Kromě toho například zvyšuje daňové úlevy pro rodiny s dětmi.
Ve středu příslušný návrh zákona po úpravách v Senátu definitivně schválila Sněmovna reprezentantů, načež Bílý dům ohlásil, že prezident Biden jej v pátek podepíše. Podpis byl ale nakonec přesunut už na dnešek a v pátek se uskuteční jen slavnostní ceremoniál se členy Kongresu.
Prezident při dnešním krátkém vystoupení v Oválné pracovně zákon označil nástroj pro obnovu „páteře“ USA. „Tato historická legislativa je o tom… dát lidem této země, pracujícím lidem, střední třídě, lidem, kteří tuto zemi vybudovali, aspoň nějakou šanci,“ řekl Biden. Jeho mluvčí Jen Psakiová následně oznámila, že lidé mohou očekávat příchod přímých plateb na své účty už tento víkend. „Je to samozřejmě jen první vlna,“ dodala.
Bidenův plán oživení ekonomiky má podle posledních průzkumů podporu většiny veřejnosti včetně značné části republikánských voličů, Kongresem ale prošel jen díky hlasům Demokratické strany. Kritici jej označují za přemrštěný a varují, že by mohl přinést „přehřátí“ ekonomiky a nárůst inflace.
Bílý dům ovšem trval na tom, že větším rizikem pro americké hospodářství by bylo uvolnění nedostatečné podpory. Administrativa má nyní v plánu „agresivní kampaň“ s cílem informovat Američany o přínosech nového balíčku, píše deník The New York Times. Součástí iniciativy údajně budou cesty Bidena, Harrisové a dalších do několika států.
Legislativní úspěch si Biden připisuje v čase příznivého vývoje epidemie covidu-19 v USA a zrychlující očkovací kampaně. CDC dnes ohlásilo skoro 2,5 milionu vykázaných dávek vakcín, a průměr z posledních sedmi dní tak stoupl na rekordních 2,23 milionu. Alespoň jednu dávku v USA údajně dostalo přes 64 milionů lidí.
Zdroj: ČTK