Bloomberg: Německo se předběžně dohodlo na znárodnění plynárenské firmy Uniper

Německo se předběžně dohodlo na znárodnění plynárenské firmy Uniper

Německá vláda se předběžně dohodla na znárodnění plynárenské společnosti Uniper, která je v zemi největším dovozcem ruského plynu. Dohoda s Uniperem a finskou mateřskou společností Fortum by mohla být oznámena ještě tento týden, uvedla s dnes odvoláním na informované zdroje agentura Bloomberg. Server Business Insider s odvoláním na vládní zdroje napsal, že převzetí Uniperu by mělo vládu stát více než 30 miliard eur (737 miliard Kč).

Jedná se také o zvýšení kapitálu

Německé ministerstvo hospodářství se ke zprávě nevyjádřilo. Mluvčí uvedl, že až budou jednání dokončena, dá vědět. Také společnost Fortum odmítla zprávu komentovat.

Uniper sdělil, že všechny strany zapojené do jednání o stabilizačních opatření jednají také o možném zvýšení kapitálu. To by znamenalo, že německá vláda ve firmě převezme významný většinový podíl.

Pomoc od vlády kvůli omezení ruského plynu

Firma se dostala do existenčních problémů kvůli omezení dodávek ruského plynu a zdražení této energetické suroviny. V červenci požádala německou vládu o pomoc. Společnost tehdy uvedla, že je potřeba zastavit kumulaci ztrát a zajistit likviditu. Německá vláda následně oznámila, že ve společnosti Uniper převezme zhruba 30procentní podíl, aby zabránila jejímu úpadku. Hodnota státní pomoci už se vyšplhala na 19 miliard eur.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.