Britský ministr financí Jeremy Hunt představí aktualizovanou podobu rozpočtu

Britský ministr financí Jeremy Hunt dnes představí aktualizovanou podobu rozpočtového plánu.

Britský ministr financí Jeremy Hunt dnes představí aktualizovanou podobu rozpočtového plánu. Nastínit by tak měl, jak hodlá pomocí vyšších daní a rozpočtových škrtů zacelit mezeru až 60 miliard liber (1,67 miliard Kč), která se ve státních financích rozevřela mezi příjmy a výdaji.

Navýší se zákonná minimální mzda?

Zpravodajský server Sky News předpokládá, že ministr kvůli vysoké inflaci, která v Británii v říjnu vystoupila na 11,1 procenta, oznámí zvýšení zákonné minimální mzdy. Ta by mohla stoupnout o deset procent na 10,40 libry (290 Kč) za hodinu, z čehož by mělo prospěch 2,5 milionu lidí, uvedl deník The Times.

Vláda by také mohla oznámit strop na platby za energie. Ten už plánovala Trussová, nová vláda jej ale kvůli vysokým nákladům zřejmě nezavede plošně a podle BBC se zaměří pouze na některé vybrané skupiny, jako jsou důchodci nebo lidé s nízkými příjmy.

Pomůže daň ze zisků ropných a plynárenských podniků.

Premiér Rishi Sunak v době, kdy byl ještě ministrem financí, zavedl daň ze zisků ropných a plynárenských podniků. Od té doby se diskutuje o tom, že by tato daň mohla být rozšířena jak časově, tak co do rozsahu, například o energetické společnosti.

Vláda podle The Times také zvažuje, že zvýší platy ve veřejné sféře o dvě procenta. Pro zdravotní sestry, učitele a policisty by to vzhledem k několikanásobně vyšší inflaci znamenalo pokles reálných mezd.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *