Cena ropy dnes klesá, vliv na ní mají zejména obavy o vývoj poptávky v Číně, která je největším dovozcem ropy na světě. Tyto obavy převážily i nad zprávou o poklesu zásob ropy ve Spojených státech, která ve středu naopak poslala ceny ropy vzhůru.
Cena ropy Brent a WTI
Cena severomořské ropy Brent kolem 17:00 SELČ vykazovala pokles o 0,5 procenta a prodávala se zhruba za 81,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 0,2 procenta a obchodovala se přibližně za 77,45 USD za barel.
Ropa ve středu zdražila, když americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že zásoby ropy a benzinu v USA minulý týden klesly více, než se očekávalo. Zásoby benzinu se snížily o 5,6 milionu barelů, zatímco analytici čekali pokles přibližně o 400.000 barelů.
Obezřetnost investorů a vliv Číny
„Navzdory poklesu zásob ropy a benzinu v USA zůstali investoři obezřetní kvůli slábnoucí poptávce v Číně. Tlak zvyšoval také očekávaný pokrok v jednáních o příměří mezi Izraelem a Hamásem,“ řekl podle agentury Reuters prezident společnosti NS Trading Hirojuki Kikukawa.
Údaje čínské vlády ukázaly, že dovoz ropy do země a provoz rafinerií jsou letos nižší než v loňském roce. Hlavní příčinou je slabší poptávka po pohonných hmotách kvůli pomalému ekonomickému růstu.
Jednání o příměří na Blízkém východě a očekávání snížení úrokových sazeb v USA
Na Blízkém východě za poslední měsíc zesílily snahy o dosažení dohody mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás o příměří a ukončení války v Pásmu Gazy. Průlom v jednání by mohl uklidnit obavy o dodávky ropy z regionu a přispět ke snížení cen.
Trhy rovněž očekávají, že americká centrální banka (Fed) v září zahájí snižování úrokových sazeb. Tento názor posílila i dnešní statistika z USA. Nižší úrokové sazby by měly podpořit hospodářský růst, což by zvýšilo spotřebu ropy.
Zdroj: čtk