Ceny ropy klesají po řadě slabých ekonomických statistik z Evropy

Podnikatelská aktivita v eurozóně se tento měsíc nečekaně zhoršila, což podle analytiků naznačuje, že blok zemí platících eurem může sklouznout do recese.

Ceny ropy dnes pokračují v poklesu. Dolů je tlačí slabé ekonomické statistiky z Německa, eurozóny a z Británie, které by mohly snížit poptávku. Severomořská ropa Brent krátce před 17:30 SELČ vykazovala pokles zhruba o 1,8 procenta a nacházela se na 88,20 dolaru za barel.

Zhoršení podnikatelské situace

Podnikatelská aktivita v eurozóně se tento měsíc nečekaně zhoršila, což podle analytiků naznačuje, že blok zemí platících eurem může sklouznout do recese. Ekonomické údaje z Německa naznačily, že recese v zemi je v plném proudu. Britské podniky vykázaly tento měsíc další pokles aktivity.

Ve Spojených státech naopak produkce firem v říjnu vzrostla, když se výrobní sektor vymanil z pětiměsíčního poklesu.

Poptávka po komoditách

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes uvedla, že světová poptávka po uhlí, ropě a plynu dosáhne vrcholu do roku 2030. Po silnicích bude jezdit více elektromobilů a čínská ekonomika poroste pomaleji, navíc se bude více orientovat na čistší energii. To podle IEA zpochybňuje důvody pro zvyšování investic do produkce fosilních paliv.

Brent a WTI v pondělí klesly o více než dvě procenta. Reagovaly na zintenzivnění diplomatických snah o zklidnění konfliktu mezi Izraelem a militantním hnutím Hamás, jehož vyhrocení by mohlo ohrozit dodávky z regionu, který je největším dodavatelem ropy na světě.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *