digitalizace

Česko vystoupalo do TOP 5 žebříčku nejlepších zemí podle digitálního prostředí

Česká republika se v indexu nejlepších zemí pro život z hlediska digitálního prostředí letos posunula o tři místa nahoru a je na 25. příčce. Ukázal to index digitální kvality života, o kterém dnes informovala organizace Surfshark. Globální studie také dospěla k závěru, že Česko je mezi pěti nejlepšími zeměmi na světě podle bezpečnosti v kybernetickém prostředí.

Čtvrtá edice zkoumala podmínky ve 117 zemích světa, kde žije dohromady kolem 92 procent populace planety. Z pěti samostatných kategorií si Česká republika vede nejhůře u kvality internetového připojení, kde jí patří až 48. místo ve světě. Nejlépe si naopak vede v bezpečnosti na internetu, kde je celosvětově čtvrtá.

Účelem analýz je zjistit, jak se státy starají o občany v digitálním prostředí

„Ačkoliv země s vysokou digitální kvalitou života bývají většinou vyspělé, naše globální studie zjistila, že za peníze si digitální štěstí člověk vždycky nekoupí,“ uvedla Gabriele Račaitytéová-Krasauskéová ze společnosti Surfshark. „Proto už čtvrtým rokem analyzujeme digitální kvalitu života, abychom zjistili, jak se různé státy snaží svým občanům poskytovat nezbytné digitální služby.“

Pokud jde o služby elektronické infrastruktury, tam se Česká republika umístila na 25. příčce, z hlediska dostupnosti internetu je na 32. místě a z hlediska e-governmentu – tedy elektronické komunikace s úřady – na 41. místě.

Země jsou hodnoceny podle pěti kritérií – kvalita internetového připojení, e-government, e-infrastruktura, dostupnost internetu a bezpečnost v internetovém prostředí. Česká republika se v letošním žebříčku dostala mezi nejlepších 30 zemí světa a mezi nejlepších 20 v Evropě.

Česko předčilo své sousedy v kvalitě internetového připojení

Co se kvality internetového připojení týče, na první příčce je Chile, za ním Dánsko a pak Spojené arabské emiráty. Internet je nejdostupnější v Izraeli, pak v Arménii a na třetím místě v Německu. Z hlediska bezpečnosti na internetu je před Českou republikou jen Litva, Belgie a první Řecko. Až za Českem je Německo, na 15. místě Slovensko a teprve na 39. místě Spojené státy.

Studie také ukázala, že například mobilní internet je v Česku kvalitnější než pevné širokopásmové připojení. Rychlost mobilního připojení v průměru činí 66,6 megabitu za sekundu, což zemi řadí na 37. příčku. U pevného širokopásmového připojení je průměrná rychlost 94,4 megabitu za sekundu, čímž se Česko celosvětově v průzkumu řadí na 44. místo.

Ve srovnání se Slovenskem je mobilní připojení k internetu v České republice o 20 procent rychlejší, naopak pevný internet je o 19 procent pomalejší. Proti loňsku se rychlost mobilního připojení zvýšila o 14,3 procenta, u pevného broadbandu o 9,9 procenta. Ale například v Singapuru lidé na internetu surfují přes mobilní připojení rychlostí až 104 megabitů za sekundu, zatímco u pevného připojení tam rychlost činí až 261 megabitů za sekundu – to je letos i nejvyšší hodnota ve světě.

Zdroj: ČTK

8 comments

  1. […] „Česká ekonomika čelí cenovým tlakům ze strany energií, data o vývoji výrobních cen ale příjemně překvapila slabším meziročním cenovým růstem jak v průmyslu, tak v zemědělství již druhý měsíc v řadě,“ řekl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Na cenový vývoj může podle něho dopadat kombinace ochlazování hospodářského růstu a předchozího zpřísňování měnových podmínek prostřednictvím zvyšování úroků České národní banky (ČNB). […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *