ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky

ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky

Evropská centrální banka (ECB) bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, ačkoli očekává výrazné zpomalování ekonomické aktivity. Uvedla to dnes šéfka ECB Christine Lagardeová při svém vystoupení v Evropském parlamentu. Varovala rovněž, že vládní opatření na podporu domácností a podniků v Evropě jsou příliš široká. Naznačila, že tato opatření by mohla narušovat snahu ECB o redukci inflace, píše agentura Bloomberg.

Pokračuje zvyšování úrokových sazeb

ECB v září v rámci boje proti inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 procentního bodu na 1,25 procenta. „Očekáváme, že budeme na několika příštích zasedáních pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, abychom utlumili poptávku a zabránili trvalému růstu inflačních očekávání,“ uvedla Lagardeová.

Inflace dosáhla dalšího rekordu

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu podle odhadu statistického úřadu Eurostat zrychlilo na 9,1 z červencových 8,9 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord a nachází se vysoko nad dvouprocentním cílem ECB.

ECB bude o dalším zvýšení úrokových sazeb rozhodovat na zasedání, které se uskuteční 27. října. Banka zahájila zvyšování úrokových sazeb v červenci, kdy její základní úrok stoupl na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *