Elektřina z odpadu bude napájet 300 elektromobilů v CTParku Líšeň, spolupráci CTP a SAKO Brno dnes odstartoval podpis memoranda

elektromobil, elektrický pohon, hybrid

Memorandum o unikátním partnerství mezi soukromou a městskou firmou dnes podepsala developerská společnost CTP se svozovou a odpadovou společností SAKO Brno za přítomnosti brněnských zastupitelů. Předmětem budoucí spolupráce je využití elektrické energie, kterou z odpadu vyrábí SAKO Brno, pro parkovací dům v brněnském CTParku Líšeň. Projekt je součástí dlouhodobého zaměření developera na udržitelné podnikání.

Z odpadků pohon pro auta

Významný krok ve zvýšení odpovědnosti v oblasti udržitelné energie učinila CTP ve svém CTParku Líšeň. V rámci plánované výstavby parkovacího domu, který bude součástí obchodní zóny, podepsala s městskou odpadovou společností memorandum o odběru elektrické energie. Elektřina, která vzniká při energetickém zpracování zbytkového odpadu, bude využita v rámci napájecí infrastruktury až pro 300 elektromobilů. CTP již nyní vytápí svůj park horkou vodu z výrobního areálu SAKO Brno. 

Předseda představenstva SAKO si pochvaluje ekologický záměr

„Na projektu nás láká mimo jiné synergický ekologický, potažmo finanční efekt. Náš výrobní areál je v těsné
blízkosti líšeňského CTParku a přivést do něho horkou vodu i elektřinu dává smysl. Navíc díky krátké vzdálenosti půjde o přímé vedení bez distribučních poplatků. Do budoucna počítáme též s využitým střech CTParku i objektů areálu SAKO Brno pro výrobu fotovoltaické energie pro napájení vozů na elektrický pohon,“ vyzdvihl Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Dalším bodem memoranda je budoucí spolupráce obou stran na výrobě vodíku pomocí elektrolyzéru. Vyrobený vodík poslouží pro průmyslové využití nebo jako ekologické palivo pro logistickou dopravní infrastrukturu. Výsledná spolupráce je součástí dlouhodobé strategie CTP pro vytváření vysoce udržitelných a soběstačných parků, které nazývá ostrovy udržitelnosti. 

Projekt by se měl rozběhnout na konci příštího roku

„Myšlenka této spolupráce se zrodila na začátku loňského roku a do praxe by měla být uvedena na konci roku 2023. Velmi pozitivně hodnotím, že se nám daří nadále rozvíjet spolupráci s městem Brno, kdy jsme nyní navázali partnerství i s městskou společností, která je zapojena do výzkumu vodíkové mobility. Jedinečný projekt přinese do areálu bývalého Zetoru inovativní energetická řešení,” uvedl Michal Dospěl, regionální projektový manažer CTP. 

Realizaci projektu pomáhá soukromý investor

„Inovativní řešení v našem městě aktivně podporujeme. S CTP spolupracujeme v oblasti rozvoje města Brna již dlouhodobě a mě velmi těší, že se jedná o spolupráci městské společnosti a soukromého investora, která tak podporuje udržitelné a ohleduplné podnikání v našem regionu. Jakýkoli krok v energetické soběstačnosti je zvláště v době aktuální krize velmi důležitý. Navíc elektromobilů bude zcela jistě přibývat, takže rozvoj potřebné infrastruktury je nutný,“ okomentovala Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.