Kurz gruzínské měny lari rekordně oslabil. Dolar nyní stojí 2,83 lari, což je maximum za celou historii existence gruzínské měny od rozpadu Sovětského svazu. Příčina spočívá v politické krizi a zákazu leteckého spojení s Ruskem, napsal dnes ruský internetový list Gazeta.ru.
Lari podle něj oslabuje od začátku nepokojů v Tbilisi 20. června, kdy se dav, pobouřený chováním ruského poslance, pokusil vtrhnout do gruzínského parlamentu. A o den později ruský prezident Vladimir Putin zakázal ruským aerolinkám létat do Gruzie od 8. července.
Dnes oficiální kurz činil 2,7945 lari za dolar, ale během dne oslabil až na 2,83 lari za dolar. Ve směnárnách a komerčních bankách se dolar prodával za 2,87 lari a dráž. Lari je tak nejslabší od zavedení měny v roce 1995; po rozpadu Sovětského svazu se v Gruzii až do roku 1993 používal ruský rubl, pak kupóny, které ale rychle ztratily hodnotu a nahradil je lari. Jeho kurz se dlouhodobě pohyboval v rozmezí 2,68 až 2,7 za dolarů.
Národní banka Gruzie zatím kurz nekomentuje. Ministryně hospodářství Natija Turnavová tvrdí, že „makroekonomické parametry jsou stabilní“ a „nic nenaznačuje, že máme co do činění s dlouhodobým výkyvem“. Jde podle ní o „krátkodobý výkyv“ a úřady „pracují na neutralizování krize“. Zákaz letů podle ní ještě kurz nemohl ovlivnit.
Navzdory prohlášením ale kurz lari padá na pozadí zhoršení vztahů s Ruskem, upozornila Gazeta.ru s připomínkou, že Putinův výnos se zákazem letů do Gruzie následoval po výrocích gruzínské prezidentky, která nazvala Rusko nepřítelem, usilujícím o rozdělení země. Týž den ruské ministerstvo dopravy zakázalo gruzínským aerolinkám létat do Ruska. Gruzínské úřady v reakci vymýšlejí alternativní trasy pro přílet ruských turistů do Gruzie.
„Pokud se úplně uzavře trh a ruští turisté nepřijedou, předpokládané ztráty dosáhnou 750 milionů dolarů (asi 16,7 miliardy Kč),“ prohlásil šéf sdružení hotelů a restaurací Šalva Alaverdašvili.
Od začátku roku ruští turisté v Gruzii utratili 1,1 miliardy dolarů, což představovalo třetinu výdajů všech turistů v zemi. Značné ztráty hrozí hlavně lidem, kteří u Černého moře pronajímají turistům 22.000 bytů. 90 procent z nich si podle Alaverdašviliho pronajímali Rusové.
Podle experta Gennadije Nikolajeva oslabování lari souvisí i s rolí dolaru v gruzínské ekonomice a s inflací v Turecku a Rusku, odkud pochází největší část dovozu. A ve směnárnách se snaží zachránit své úspory lidé, vystrašení obavami z nepokojů a z budoucnosti turistického odvětví.