Odvětví technologií pro výrobu takzvané čisté energie čeká do konce desetiletí výrazný růst a vzniknou v něm miliony pracovních míst. Ve zprávě nazvané Energy Technology Perspectives 2023 to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Globální trh s důležitými masově vyráběnými technologiemi pro čistou energii bude mít podle ní do roku 2030 hodnotu zhruba 650 miliard USD (14,5 bilionu Kč) ročně, což je proti dnešku více než trojnásobek.
8 milionů nových pracovních míst
Zpráva se zabývá výrobou technologií pro obnovitelné zdroje, včetně větrných turbín, tepelných čerpadel, baterií pro elektromobily, solárních panelů a elektrolyzérů na vodík. Výhled ale počítá s tím, že země na celém světě budou v plném rozsahu plnit závazky týkající se energie a klimatu, což bude vyžadovat jak politickou vůli, tak finanční prostředky. Počet pracovních míst v odvětví produkce čisté energie by se měl do roku 2030 více než zdvojnásobit na téměř 14 milionů ze současných šesti milionů. Další rychlý růst odvětví a zaměstnanosti se očekává i v následujících desetiletích.
Rizika ze strany dodavatelů
IEA ale také upozornila na rizika spojená s dodavatelskými řetězci, což je dlouhodobý problém, který v posledních letech vyhrotilo zvýšené geopolitické napětí a pandemie nemoci covid-19. Zpráva upozorňuje na případnou rizikovou koncentraci dodavatelských řetězců, a to jak u výroby technologií, tak u dodávek materiálu a surovin, na kterých je odvětví čisté energie závislé.
Výkonný ředitel IEA Fatih Birol uvedl, že planetě by u čistých technologií prospěla větší diverzifikace dodavatelských řetězců. „Jak jsme viděli v případě závislosti Evropy na ruském plynu, když jste příliš závislí na jedné firmě, jedné zemi nebo jedné obchodní cestě, riskujete, že v případě narušení zaplatíte vysokou cenu,“ dodal Birol.
[…] člověk na světě) Elon Musk ji uvedl s posláním urychlit přechod k udržitelné energii, a to v globálním měřítku. První produkt společnosti se objevil na trhu v roce […]