Ifo: Rostoucí počet německých podniků plánuje zvyšovat ceny

Rostoucí počet německých podniků plánuje zvyšovat ceny, inflace v Německu tedy zatím zřejmě nebude polevovat.

Rostoucí počet německých podniků plánuje zvyšovat ceny, inflace v Německu tedy zatím zřejmě nebude polevovat. Na základě průzkumu mezi podniky to dnes uvedl německý institut Ifo. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Vlna inflace zatím nepoleví

Index cenových očekávání v německé ekonomice pro příští měsíc se podle institutu v září zvýšil na 53,5 bodu ze srpnových 48,1 bodu. „To bohužel pravděpodobně znamená, že vlna inflace zatím nepoleví,“ uvedl Timo Wollmershäuser, který má v Ifo na starosti průzkumy. Dodal, že zdražování ještě není u konce zejména u plynu a elektřiny.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v září zrychlilo na deset procent ze srpnové hodnoty 7,9 procenta. Inflace v Německu je tak nejvyšší zhruba za 70 let.

Míra inflace v Německu

Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se míra inflace v září v Německu vyšplhala na 10,9 procenta. Nachází se tak vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta v září ve snaze bojovat s inflací zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 procentního bodu na 1,25 procenta.

Spotřebitelské ceny v České republice v srpnu meziročně stouply o 17,2 procenta, zatímco v červenci činila míra inflace 17,5 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo po 13 měsících. Údaje o zářijovém vývoji inflace zveřejní Český statistický úřad příští týden.

Zdroj: ČTK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *