Meziroční míra inflace na Slovensku v únoru zrychlila tempo růstu na 15,4 procenta z lednových 15,2 procenta. Vrátila se tak na úroveň z loňského listopadu a prosince, kdy byla na více než 22letém maximu. V České republice tempo meziročního růstu spotřebitelských cen zpomalilo na 16,7 procenta z 17,5 procenta v lednu.
Potraviny, náklady na bydlení a energie
Největší vliv na inflaci měly na Slovensku i nadále rostoucí ceny potravin spolu se zvyšováním nákladů na bydlení včetně energií. Obě položky mají dohromady největší, téměř poloviční podíl na výdajích slovenských domácností.
Potraviny byly na Slovensku v únoru stejně jako v lednu meziročně dražší o 28,6 procenta. Zdražily zejména mléko, sýry a vejce, dále chléb a obilniny, stejně jako maso. Ceny zeleniny stouply o čtvrtinu a nealkoholických nápojů o pětinu.
Bydlení a energie zdražily o 14,3 procenta, což je přibližně stejným tempem jako v prvním letošním měsíci. Regulované ceny elektřiny, tepla či zemního plynu pro domácnosti díky opatřením vlády a energetického regulačního úřadu letos v zemi stouply výrazně méně, než by byl jejich nárůst při plném promítnutí vývoje na burzách.
Růst spotřebitelských cen
V únoru proti lednu spotřebitelské ceny stouply o 1,1 procenta po meziměsíčním nárůstu o 2,6 procenta v prvním letošním měsíci.
Slovenská centrální banka ve své prosincové prognóze odhadla, že inflace na Slovensku letos zpomalí tempo růstu, nadále by ale měla dvouciferná. Ministerstvo financí v únoru odhadlo, že průměrná míra inflace letos zvolní tempo na 9,8 procenta z 12,8 procenta loni.
Zdroj: ČTK