Inflace ve Francii a ve Španělsku nečekaně vzrostla

Míra inflace ve Francii a ve Španělsku se v únoru překvapivě zvýšila.

Míra inflace ve Francii a ve Španělsku se v únoru překvapivě zvýšila. Za své tak vzaly předpoklady, že Evropská centrální banka (ECB) už bude se zvyšováním úrokových sazeb v nynějším cyklu brzy hotova. Klíčová depozitní sazba je nyní na 2,50 procenta a přestože na začátku roku analytici očekávali strop kolem 3,50 procenta, nyní už mluví o čtyřech procentech.

Největší ekonomiky

Míra inflace ve Francii podle metodiky používané v Evropské unii v únoru podle místního statistického úřadu vzrostla na rekordních 7,2 z lednových sedmi procent. Ve Španělsku se zvýšila na 6,1 z 5,9 procenta. Analytici v případě Francie počítali se stagnací na sedmi procentech, v případě Španělska čekali pokles, a to na 5,7 procenta, uvedla agentura Reuters.

Francie má po Německu druhou největší ekonomiku v eurozóně, Španělsko čtvrtou. V celé eurozóně míra inflace v lednu klesla na 8,6 procenta, data za únor zveřejní statistický úřad Eurostat ve čtvrtek. Ekonomové se domnívají, že inflace klesne na 8,3 procenta.

Nebezpečí pro Emmanuela

Největší cenový skok za poslední generaci je čím dál větším problémem pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Čelí totiž masovým protestům kvůli svým plánům na revizi důchodů. Macronova vláda vynaložila obrovské částky na zvládnutí loňského počátečního šoku z prudkého růstu cen energií. Napětí ve veřejných financích ji ale donutilo část podpory stáhnout. Zároveň se inflace rozšiřuje na zboží a služby, kde stát může hůře zasahovat, uvedla agentura Bloomberg.

zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *