Výnosy největšího světového prodejce nábytku za celý finanční rok 2022 stouply o 5,7 procenta na 42 miliard eur.

Majitel obchodů IKEA zvýšil celoroční provozní zisk o devět procent

Společnost Ingka Group, která vlastní většinu obchodních domů IKEA, v uplynulém finančním roce zvýšila provozní zisk o devět procent na 2,04 miliardy eur (49,8 miliardy Kč). Přispělo k tomu zvýšení cen, které kompenzovalo růst vstupních nákladů a také mimořádné náklady související s ukončením činnosti v Rusku.

Výnosy stouply, čistý zisk však klesl

Výnosy největšího světového prodejce nábytku za celý finanční rok 2022 stouply o 5,7 procenta na 42 miliard eur. Čistý zisk se však propadl o 82 procent na 287 milionů eur, což způsobil růst úrokových sazeb, který zasáhl jedno z investičních portfolií Ingka Investments, uvedla agentura Reuters.

Ingka v březnu zavřela své obchodní domy IKEA v Rusku a od té doby propustila většinu z 12.000 zaměstnanců. Obchody v Rusku se dříve na celkových tržbách skupiny podílely zhruba čtyřmi procenty. Obchodní centra firmy v Rusku však zůstávají otevřena.

Důsledek uzavření obchodů v Rusku

Franšízu na obchody IKEA poskytuje společnost Inter IKEA, která má na starosti i jejich zásobování. Inter IKEA v říjnu uvedla, že provozní zisk jí kvůli prudce rostoucím nákladům na suroviny a dopravu klesl o 56 procent. Objem prodeje franšízantům se snížil o sedm až osm procent, z poloviny to způsobilo uzavření obchodů v Rusku.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *