Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020

Nálada mezi německými exportéry se v září znovu zhoršila a ocitla se nejníže od května 2020, tedy od začátku pandemie covidu-19.

Nálada mezi německými exportéry se v září znovu zhoršila a ocitla se nejníže od května 2020, tedy od začátku pandemie covidu-19.

Očekávání růstu

Slábnoucí růst globální ekonomiky tlumí veškerá očekávání růstu ve střednědobém horizontu, uvedl dnes mnichovský institut Ifo. Souhrnný index exportních očekávání v září klesl na minus šest bodů ze srpnových minus 2,8 bodu.

„Exportní očekávání jsou ve většině zpracovatelských odvětví negativní,“ uvedl prezident Ifo Clemens Fuest. „Chemický průmysl se připravuje na výrazný pokles a podobně jsou na tom i výrobci nábytku,“ dodal.

Pesimismus v kovoprůmyslu

S pesimismem podle šéfa Ifo vyhlíží nadcházející tři měsíce i kovoprůmysl. „Po krátkém útlumu v srpnu se k optimismu opět přiklání výhled výrobců nápojů. Také automobilový průmysl očekává ve čtvrtém čtvrtletí nárůst vývozu,“ řekl Fuest.

Vývoz z Německa, které má největší ekonomiku v Evropě, se v červenci proti předchozímu měsíci snížil o 2,1 procenta. Způsobila to mimo jiné klesající poptávka dvou nejdůležitějších obchodních partnerů Německa, tedy Číny a Spojených států.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *