Nálada německých spotřebitelů je na novém minimu, lidé se bojí účtů za energie

Nálada německých spotřebitelů je na novém minimu, lidé se bojí účtů za energie Spotřebitelská nálada v Německu v září už třetí měsíc po sobě klesne na další minimum. Na základě svého průzkumu to předpokládá německý institut GfK.

Spotřebitelská nálada v Německu v září už třetí měsíc po sobě klesne na další minimum. Na základě svého průzkumu to předpokládá německý institut GfK.

Nálada spotřebitelů klesá

Na vině jsou podle něj obavy domácností z horentních účtů za energie. Index spotřebitelské nálady GfK klesl na minus 36,5 bodu ze srpnové hodnoty minus 30,9 bodu, uvedl dnes GfK.

Údaj za srpen byl zpřesněn směrem dolů. Pokles indexu za září byl navíc výraznější, než očekávali analytici. Ti zářijovou hodnotu indexu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na minus 31,8 bodu.

Domácnosti dávají peníze stranou

„Strach z výrazně vyšších nákladů na energii v nadcházejících měsících nutí mnoho domácností přijmout preventivní opatření a dávat peníze stranou na budoucí účty za energie,“ uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. Dodal, že se tím ještě více zhorší spotřebitelské klima, protože zbývá méně peněz na další nákupy.

GfK varoval, že se situace může ještě zhoršit v příštích týdnech a měsících, pokud nebude dostatek paliva a zejména plynu k vytápění domů, což by účty zvýšilo ještě víc.

Zdroj: ČTK

3 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *