Netradiční příležitost? Nebojte se těchto dvou afrických akcií!

Africké akcie

Diverzifikace akciového portfolia? Alfa a omega každého investora. Mnozí jsou ale zdrženliví k investicím do cenných papírů, pocházejících z Afriky. Pokud chcete dát šanci i těmto často opomíjeným akciím, začtěte se do našeho článku, máme pro vás totiž tip na dvě, na nichž by se mohlo dát slušně vydělat.

Impala Platinum Holdings (OTCMKTS:IMPUY)

Tato přední těžařská společnost, pocházející z Jihoafrické republiky, zaznamenala v posledních pěti letech fantastické výsledky. V horní linii vzrostly bezmála o třetinu, její EBITDA pak stoupla o více než 115 procent. V nedávné minulosti ale růst postupně zpomaloval, což vytváří skvělou investiční příležitost, pokud věříte, že se Impala opět rozjede.

Společnost provozuje několik rafinerií a navíc vložila značné finanční prostředky do zkvalitnění těžebních operací a zlepšení dolů. Stále se snižující exporty z Ruska pak dávají firmám z jiných koutů světa šanci se zapojit do exportů komodit a Impala není výjimkou. Dost možná tak v budoucnosti zaplní právě mezeru na trhu, kterou ještě donedávna okupoval firmy z nejrozlehlejší země světa.

Hodnota akcií Impala Platinum Holdings za posledních půl roku. Zdroj: Yahoo finance

Jumia Technologies (NYSE:JMIA)

Jumia se pohybuje v úplně jiném tržním segmentu, než předchozí jmenovaná společnost. Specializuje se totiž na elektronický obchod na africkém kontinentu. V posledních letech se hodně spekuluje o jejím ohromném růstovém potenciálu, neboť trh, který může oslovit, je bez přehánění obrovský.

I přesto Jumia obchoduje v červených číslech a její akcie tak nejsou drahé. Ztrátu způsobila hlavně neschopnost kontrolovat výši nákladů, vypadá to ale, že se karty pomalu začínají obracet a společnost se stane skutečným esem.

Za druhé čtvrtletí totiž vzrostl počet aktivních uživatelů její platformy o čtvrtinu, počet objednávek tak zaznamenal ještě větší rozmach. Těch bylo totiž o třetinu více, než v předchozím období. Zvedl se také objem zboží a plateb, společnost celkem v roce 2022 očekává tržby ve výši až 220 milionů dolarů. Pokud se firmě Jumia podaří pokračovat v podobném trendu, její akcie by za pár let mohli mít až několikanásobně vyšší hodnotu, než nyní.

Hodnota akcií Jumia Technologie za posledních půl roku. Zdroj: Yahoo finance

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.