Novozélandská centrální banka zvýšila základní úrok, varovala před recesí

Kurz novozélandského dolaru, mezi obchodníky přezdívaného kivi, tak na rekordní zvýšení základního úroku zareagoval růstem.

Novozélandská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 bodu na 4,25 procenta. Předpokládá, že ve zvyšování úroků bude pokračovat. Hlavní úrok by podle jejích současných předpokladů mohl kulminovat na 5,5 procenta, zatímco dosud banka počítala s maximem na 4,1 procenta.

Ekonomové jsou zaskočeni

Odhodlání centrální banky pokračovat v dalším zpřísňování měnové politiky část ekonomů zaskočilo. Kurz novozélandského dolaru, mezi obchodníky přezdívaného kivi, tak na rekordní zvýšení základního úroku zareagoval růstem. Překvapivá je i prognóza tak dlouhé recese, uvedla agentura Reuters.

„Inflace není pro nikoho kamarád. Abychom ji naši zemi zbavili, musíme snížit výdaje,“ řekl na tiskové konferenci guvernér centrální banky Adrian Orr. Banka očekává, že ekonomika vstoupí do recese ve druhém čtvrtletí příštího roku a setrvá v ní do prvního čtvrtletí 2024. „Znamená to, že budeme mít období záporného růstu hrubého domácího produktu (HDP),“ dodal Orr. Míra inflace na Novém Zélandu v září činila 7,2 procenta.

Podobnost s ostatními centrálními bankami

Nový Zéland výrazným zvyšováním úroků sleduje podobnou měnovou politiku jako další centrální banky. Základní úrok ve Spojených státech je nyní v pásmu 3,75 až 4,00 procenta, což je maximum téměř za 15 let. I tam centrální banka zvyšuje úroky rekordním tempem. Zvyšování sazeb v létě zahájila také Evropská centrální banka (ECB), Česká národní banka (ČNB) začala už loni a základní úrok má nyní na sedmi procentech.

Zdroj: ČTK

3 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *