Oděvnímu řetězci H&M kvůli vyšším nákladům prudce klesl čtvrtletní zisk

Švédskému oděvnímu řetězci H&M se od září do listopadu snížil provozní zisk na 821 milionů švédských korun (SEK; 1,7 miliardy Kč) z 6,26 miliardy SEK (13,3 miliardy Kč) o rok dříve.

Švédskému oděvnímu řetězci H&M se od září do listopadu snížil provozní zisk na 821 milionů švédských korun (SEK; 1,7 miliardy Kč) z 6,26 miliardy SEK (13,3 miliardy Kč) o rok dříve. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Je to větší pokles, než se čekalo. Druhý největší světový prodejce módy se ve svém čtvrtém finančním čtvrtletí potýkal s prudce rostoucími náklady a s oslabením spotřebitelské důvěry.

Odchod z Ruska

„Nižší zisk ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku vysvětlují především negativní vnější faktory, ztráta provozního zisku, ke které dříve přispělo Rusko, a jednorázové náklady na program nákladů a efektivity,“ uvedl řetězec. Společnost loni oznámila, že se stahuje z Ruska kvůli jeho vojenské invazi na Ukrajinu.

Dopady způsobené odchodem z Ruska, vyššími náklady na suroviny, dopravu a energii a efekty převodu měn a náklady na restrukturalizaci dosáhly celkem asi pěti miliard švédských korun, uvedla generální ředitelka Helena Helmerssonová. „Než abychom přenesli veškeré náklady na naše zákazníky, rozhodli jsme se spíš více si upevnit pozici na trhu,“ dodala.

Velké náklady

Firma loni v září zahájila snahu o snížení nákladů o dvě miliardy švédských korun ročně. Očekává, že úspory z propouštění a dalších opatření se začnou projevovat od druhé poloviny roku 2023.

Skupina v listopadu oznámila, že zruší zhruba 1500 pracovních míst. Ve čtvrtém čtvrtletí proto zaúčtuje restrukturalizační náklady zhruba 800 milionů SEK.

Řetězec navrhl vyplatit z hospodaření za uplynulý rok dividendu 6,50 SEK na akcii, stejnou jako v předchozímu roce, což zhruba odpovídá očekávání. Akcie ale po oznámení hospodářských výsledků ztrácely kolem sedmi procent.

zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *