Poslanci budou schvalovat maximální tržby výrobců energií či novelu o Antarktidě

Poslanci by dnes měli schvalovat vládní návrh, který stanovuje maximální tržby výrobců energií a s nimi související odvody státu.

Poslanci by dnes měli schvalovat vládní návrh, který stanovuje maximální tržby výrobců energií a s nimi související odvody státu. Vláda chce z takto získaných peněz financovat kompenzace za drahé energie.

Novela energetického zákona trápí vládu i sněmovnu

Sněmovna má danou novelu energetického zákona projednávat na žádost vlády ve stavu legislativní nouze. To umožňuje schválit zákon i během jednoho dne včetně případných pozměňovacích návrhů. Sněmovna bude schvalovat také změny v lékařské posudkové službě a novelu k ochraně Antarktidy.

Stanovení maximálních cen pro výrobce energií vychází z evropského nařízení. Český zákon pak stanoví postupy, jak toto nařízení uplatnit a jak vybírat související odvody. Odvody má mít na starosti Energetický regulační úřad, kterému by měla pomáhat finanční správa. Vláda odhaduje, že v příštím roce takto získá do rozpočtu 80 miliard korun.

Dlouhodobý nedostatek posudkových lékařů

Posudkovým lékařům mají podle novely, kterou dnes mají poslanci také schvalovat, pomáhat s přípravou podkladů nebo návrhů posudků vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci – nelékaři. Změna reaguje na dlouhodobý nedostatek posudkových lékařů. Lékařská posudková služba hodnotí zdravotní stav lidí kvůli přidělení a výši invalidních důchodů nebo příspěvků na péči. Předloha o Antarktidě mimo jiné upravuje povolování a podmínky pro vstup a pro činnosti na tomto kontinentu. Zpřesnění povinností vůči Antarktidě vyplývají z mezinárodních závazků Česka.

Zdroj: ČTK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *