Průmyslová výroba v Česku zpomalila meziroční růst na 3,1 pct, proti září klesla

Průmyslová výroba v Česku zpomalila meziroční růst na 3,1 pct, proti září klesla

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta. Vliv na výsledky měla výroba aut, která stála také za meziměsíčním poklesem produkce o 3,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 procenta, proti září objednávek ubylo. Čísla dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Výroba motorových vozidel klesla

Za říjnovým meziročním růstem průmyslu byl výhradně vývoj ve výrobě motorových vozidel, u které se stejně jako v předchozích dvou měsících projevilo srovnání s nízkými čísly před rokem, uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. „Tak, jak produkce automobilek zásadně pomohla udržet meziroční růst průmyslu, ovlivnila i meziměsíční pokles. V říjnu se totiž opět začaly v tomto odvětví objevovat dílčí problémy se zásobováním některými komponenty,“ dodala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Čtěte také na našem partnerském webu: [Návod] Reklamace zboží – Jak uspět s reklamací?

Zvýšená poptávka po elektrotechnické produkci

V návaznosti na meziroční růst výroby aut se podle ČSÚ v říjnu zvýšila poptávka po elektrotechnické produkci, zejména po osvětlovacích zařízeních. Dařilo se také výrobě chladicích a klimatizačních zařízení, uvedli statistici. „Za pětinovým poklesem v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stály odstávky v jaderných elektrárnách a dále výrazně nižší spotřeba plynu způsobená především mimořádně teplým počasím v kombinaci se šetřením,“ dodali.

Zdroj: ČTK

6 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *