Ropa zdražuje, OPEC bude asi těžbu omezovat déle

Rozdílové smlouvy články Ropa zdražuje, OPEC bude asi těžbu omezovat déle


Ceny ropy se v úvodu týdne zvyšují, růst přesahuje jedno procento. Podpořilo je hlavně sdělení Saúdské Arábie, že ukončení dohody o snížení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců není do června pravděpodobné.

Krátce po 17:00 SEČ oba klíčové typy ropy přidávaly skoro 1,4 procenta. Severomořská Brent se prodávala za 66,63 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa WTI za 56,84 dolaru za barel.

Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih v neděli agentuře Reuters řekl, že je příliš brzy na to, aby se dohoda OPEC, Ruska a dalších zemí před červnovou schůzkou této takzvané skupiny OPEC+ měnila. Těžební škrty, na nichž se OPEC+ dohodla podporují ceny ropy od začátku roku. O situaci bude aliance OPEC+ jednat 17. až 18. dubna a pak 25. až 26. června.

„Fálihovy komentáře ukázaly víc než jasně, že Saúdská Arábie a kartel OPEC to s omezováním nabídky na trhu myslí vážně,“ poznamenal analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures.

Kromě toho Saúdská Arábie oznámila, že plánuje v dubnu snížit vývoz ropy pod sedm milionů barelů denně. Cenám ropy ale pomohla i zpráva o snížení počtu aktivních vrtů v USA v minulém týdnu o devět na 834.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ale ve výhledu na příštích pět let dnes uvedla, že těžba ropy v USA se do roku 2024 zvýší na 13,7 milionu barelů denně z téměř 11 milionů loni. Spojené státy se podle IEA díky masivnímu rozvoji těžby ropy z břidličných formací stanou v příštích pěti letech motorem růstu nabídky ropy na světovém trhu. Do roku 2024 předstihnou Rusko a ohrozí pozici Saúdské Arábie jako největšího světového vývozce ropy.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 66,63 65,74
New York – NYMEX WTI duben 56,84 56,07

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: Marketa Fryckova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com