Sekyra Group daruje Praze 560 milionů, peníze půjdou na výstavbu školy a parků

moderní budova, infrastruktura, developer

Pražský magistrát a městská část Praha 8 získají v souvislosti s výstavbou na Rohanském ostrově tzv. dobrovolný příspěvek ve výši 560 milionů korun od developerské společnosti Sekyra Group. Většina z prostředků půjde na výstavbu parku a nové školy v rámci projektu Rohan City, jehož výstavbu firma zahájila v loňském roce. Zástupci metropole a developer to uvedli v dnešní tiskové zprávě. Podle předpokladů developera bude po dostavění v Rohan City bydlet a pracovat okolo 11.000 lidí.

Investoři by mohli poskytnout téměř 10 miliard

Pražští zastupitelé letos v lednu schválili novou metodiku, podle které developeři přispívají městu na stavbu infrastruktury. Město očekává, že by od investorů mohlo z dalších rozvojových území získat až deset miliard korun. Například od developerů plánujících výstavbu na území nákladového nádraží Žižkov by mělo na školy či školky získat dohromady zhruba 1,53 miliardy korun.

Místo olympijských sportovišť vyroste škola

Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) je částka přes půl miliardy dosud nejvyšším příspěvkem od jednoho developera. „Většina bude použitá na výstavbu nové základní školy nebo na nový park,“ řekl Hlaváček. Škola, která bude součástí Rohan City, má podle odhadů stát zhruba miliardu korun a měla by pojmout více než 800 dětí.

Zastupitelé Prahy schválili změny územního plánu minulý týden. „Největší dopad má do území, kde byly dříve plánované stavby související se zamýšleným pořádáním olympijských her,“ řekl Leoš Anderle, výkonný ředitel společnosti Sekyra Group. Praha se stala v roce 2008 kandidátským městem pro pořádání letní olympiády v roce 2016, ale do užšího výběru neprošla. Na Rohanském ostrově se uvažovalo třeba o plaveckém areálu.

Změnou územního plánu bylo například vymezeno místo právě pro budovu základní školy a související sportoviště. Zároveň byla přijata závazná regulační studie, která obsahuje i prvky, které developer nesmí porušit. Stanovená je například uliční čára vymezující tvar a směr ulic i výškové limity. Domy také nesmí být vyšší, než je původní zástavba Karlína.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.