Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,5 procenta, v meziročním srovnání se pak hrubý domácí produkt zvýšil o 1,8 %.

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla proti odhadu rychleji

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,5 procenta, v meziročním srovnání se pak hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 1,8 procenta, informoval dnes ČTK slovenský statistický úřad.

Výsledek je lepší než srpnový odhad statistiků, který počítal s s mezičtvrtletním růstem o 0,4 procenta a meziročně o 1,7 procenta.

Pomáhá především domácí poptávka

„Ekonomickou výkonnost už čtvrté čtvrtletí v řadě táhla zejména domácí poptávka, konkrétně vyšší spotřeba domácností. Vývoz sice ještě zůstal v meziročním poklesu, ale už jen minimálně. Z deseti skupin odvětví ekonomiky meziročně rostlo osm, rozhodujícímu průmyslu ovšem dech nestačil a zaostávání za kondicí před pandemií se prohloubilo téměř na 16 procent,“ uvedl statistický úřad. Z klíčových odvětví ekonomiky se nedařilo automobilového průmyslu.

Zvýšení HDP

Slovenská ekonomika podle statistiků dosáhla úrovně srovnatelné s druhým čtvrtletím roku 2019, kdy země ještě nečelila epidemii nemoci covid-19. V prvním letošním čtvrtletí se HDP zvýšil meziročně o 3,1 procenta.

Slovenské ministerstvo financí v červnu zhoršilo výhled letošního růstu ekonomiky na 1,9 procenta z předchozích 2,1 procenta. Zdůvodnilo to kromě jiného dopady válečného konfliktu na Ukrajině, problémy v dodavatelských řetězcích a růstem cen energií.

Zdroj: ČTK

3 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *