S&P: Tesle v USA klesá podíl na trhu, objevuje se levnější konkurence

Americká automobilka Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, zůstává jedničkou na trhu s elektromobily ve Spojených státech.

Americká automobilka Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, zůstává jedničkou na trhu s elektromobily ve Spojených státech. Její tržní podíl se však snižuje, protože konkurenti uvádějí na trh čím dál více cenově dostupnějších modelů. Vyplývá to ze zprávy společnosti S&P Global Mobility.

Tržní podíl se snížil o 6 %

V letošních prvních třech čtvrtletích se podíl Tesly na trhu s elektromobily v USA podle této zprávy snížil na 65 procent ze 71 procent před rokem a ze 79 procent v roce 2020. S&P předpokládá, že do roku 2025 se tento podíl propadne na méně než 20 procent.

Znepokojení pro investory

Pokles tržního podílu Tesly v USA se sice očekával, jeho tempo by však mohlo znepokojovat investory, upozornil server CNBC. Akcie Tesly od začátku letošního roku ztratily téměř polovinu hodnoty. Musk se v poslední době soustředí hlavně na internetovou společnost Twitter, kterou na konci října koupil za 44 miliard dolarů (více než bilion Kč). To mezi investory vyvolává obavy, zda Musk příliš nerozptyluje svou pozornost a zda se dostatečně věnuje řízení Tesly.

Podle S&P nyní Tesla pomalu ztrácí dominantní postavení na trhu v USA ve prospěch elektromobilů s cenou pod 50.000 dolarů (zhruba 1,2 milionu Kč), kde „Tesla zatím není skutečným soupeřem“, uvádí zpráva. Cena elektromobilu Tesly s názvem Model 3 včetně dodání sice začíná zhruba na 48.200 USD, obvykle se však tato auta prodávají dráž kvůli příplatkům za volitelnou výbavu.

Zdroj: ČTK

5 comments

  1. […] Guvernér centrální banky Haruhiko Kuroda ale na tiskové konferenci popřel, že změna v nastavení tolerančního pásma u výnosové křivky se v podstatě rovná zpřísnění měnové politiky. Zdůraznil přitom, že centrální banka svůj výnosový cíl neruší. Cílem Bank of Japan, jak se japonská centrální banka nazývá, je podle něj zmírnit napětí ve fungování trhu. […]

  2. […] Jedno z řešení, o kterém mluví často i oborové svazy, je snížení DPH na potraviny. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že vláda do daně z přidané hodnoty obecně zasahovat nechce. Podle Doležala je snížení daně na potraviny jedno z možných řešení, panují ale obavy, že by se to do cen na pultech obchodů příliš nepromítlo vzhledem k tomu, že 11 obchodních řetězců ovládá 75 procent českého maloobchodního trhu. „Vyzkoušely si, že spotřebitel se před nimi nemá kam schovat a trochu té situace zneužívají,“ poznamenal. Mohlo by se pak stát, že by se ceny příliš nezměnily a stát by pouze vybral méně peněz na daních. Podobný názor má ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), podle něhož je důležité hlavně stabilní tržní prostředí. To má podpořit novela zákona o významné tržní síle, která umožní Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže postihovat nekalé obchodní praktiky zhruba u 800 podniků, dříve se týkala pouze 12 největších subjektů na trhu. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *