Teplárny MVV Energie CZ zdraží v roce 2023 v rozmezí od 12 do 60 %

Zemní plyn od Pražské Plynárenské zdražuje

Teplárny MVV Energie CZ zvýší od nového roku ceny tepla v rozmezí od 12 do 60 procent. Konkrétní výše zdražení bude závislá na požívaném palivu. Nejvýraznější bude u tepláren na plyn, které jsou například v Opavě nebo Děčíně. Informovala o tom dnes Skupina MVV Energie CZ. Její teplárny zajišťují teplo pro 70.000 domácností a stovky firem a organizací. Zdražování chystá kvůli rostoucím nákladům většina tepláren v Česku.

Nárůst cen o pouhé desítky procent vnímá společnost jako úspěch

Energetickou skupinu MVV Energie CZ tvoří patnáct společností s působností v patnácti městech České republiky. „Ceny jsme vzhledem k situaci na energetickém trhu museli zvýšit. Díky naší dlouhodobé strategii diverzifikace zdrojů a smluvním zajištěním dodávek plynu na celý rok 2023 ceny tepla v celé naší skupině narostou jen o desítky procent, což povazuji za úspěch,“ uvedl předseda představenstva společnosti MVV Energie CZ Jörg Lüdorf.

Nejvýraznější bude zdražení u tepláren, které převážně spalují plyn. Ty jsou v České Lípě, Děčíně, Lounech, Opavě, Studénce a ve Vsetíně. Skupina u nich počítá se zdražení tepla o 30 až 60 procent. O 36 procent zvýší ceny také liberecká teplárna, která využívá kromě zemního plynu z velké části především teplo od sesterské společnosti Termizo, jež spaluje nerecyklovatelný komunální odpad. Teplárna v Pelhřimově, která spaluje zejména biomasu zvýší cenu tepla o 29 procent. V Litoměřicích, Mimoni a Uherském Hradišti, kde je hlavním palivem uhlí, vzroste cena v rozmezí od 12 do 40 procent. Teplárny už začaly o nových cenách tepla informovat své odběratele.

Čtěte také článek na našem partnerském webu: Jak uspět s reklamací zboží? Stačí kliknout zde.

Snížit ceny pomůže vládní strop

Zdražování chystá kvůli rostoucím nákladům většina tepláren v Česku. Podle ředitele Teplárenského sdružení ČR Martina Hájka půjde zpravidla o výrazný nárůst. Záležet ovšem bude především na zdrojích výroby tepla. Nejvíce tepláren používá uhelné zdroje, kde lze podle sdružení očekávat navýšení cen zhruba v desítkách procent. Naopak v případě některých tepláren na zemní plyn může podle Hájka cena i klesnout, protože předchozí masivní zdražení plynu už dříve zvedlo ceny tepla na takovou výši, že zastropování cen přijaté vládou ceny pro koncové zákazníky nyní sníží.

Zdroj: ČTK

2 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *