V ČR loni zahájilo živnost 8514 Ukrajinců, co je téměř jako za čtyři roky dohromady

stavebnictví, dělníci, stavba

V ČR zahájilo v roce 2022 podnikání na živnostenský list 8514 Ukrajinců, o 5627 více než v roce 2021 a téměř tolik jako za předchozí čtyři roky dohromady. Zároveň zde zahájilo podnikání 870 živnostníků ruské národnosti, o 199 více než v předešlém roce. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Příliv pracovníků z východu bude pokračovat

„Vzhledem k již rok trvajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině se u nás zvyšoval počet nových živnostníků ukrajinské a ruské národnosti. Lze očekávat, že s postupnou adaptací uprchlíků se tento trend bude nadále prohlubovat. Ukrajinští živnostníci mají přitom nemalý podíl na celkovém počtu nových živnostníků v Česku,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V roce 2022 představovali noví živnostníci ukrajinské národnosti 12 procent z celkového počtu více než 70.000 nových živnostníků, přitom ještě v roce 2018 to byla pouze tři procenta. Letos v lednu zde začalo podnikat 1016 Ukrajinců a jejich podíl stoupl na 13 procent, plyne z analýzy CRIF.

Zatímco celkový počet nových živnostníků se v roce 2022 zvýšil meziročně o 16 procent, u ukrajinských živnostníků šlo podle analýzy o růst o 195 procent a u ruských živnostníků o 30 procent. Počet nových ukrajinských živnostníků se zvyšuje rychleji než celkový počet nových živnostníků již několik let.

Téměř 30 procent Ukrajinců hledá práci ve stavebnictví

Nejvíce ukrajinských živnostníků, a to 3127, začalo v roce 2022 podnikat v odvětví stavebnictví, s podílem 29 procent na celkovém počtu nových živnostníků v tomto odvětví. Nejvýraznější podíl měli v odvětví vody, elektřiny, plynu a tepla, kde začalo podnikat 237 živnostníků a z toho bylo 81, tedy 34 procent, ukrajinských.

Ruští pracovníci se uplatňují na vědecko-technickém poli

Nejvíce živnostníků ruské národnosti, celkem 189, v roce 2022 začalo podnikat v odvětví profesních, vědeckých a technických činností, kde mají na počtu nových živnostníků v daném odvětví dvouprocentní podíl. Podnikatelé ruské národnosti mají nejvyšší podíl na nových živnostnících v odvětví informačních a komunikačních činností, a to čtyři procenta. V ostatních odvětvích je jejich podíl zanedbatelný, ukázala analýza CRIF.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *