VZP bude financovat nemocnicím i operace, které se odložily během pandemie

nemocnice, lůžko, operace

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) uhradí nemocnicích plánované zákroky bez limitů vůči předchozímu období. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě. Nemocnicím chce umožnit dohnat operace odložené z dvou let epidemie covidu-19. V době epidemie se odkládaly plánované zákroky zejména v kardiologii, cévní chirurgii, gastroenterologii, gynekologii, urologii nebo ORL.

Pacienti čekají déle například na operace ramenních či kolenních vazů, odstranění polypů na sliznici střev, obnovení funkce ušního bubínku, zákroky k odstranění srdeční arytmie nebo zprůchodnění zúžených cév.

„U hospitalizací s vybranou elektivní péčí, hrazených paušální úhradou, která je úhradovou vyhláškou regulována, proto nabídneme nemocnicím k podpisu individuální úhradový dodatek,“ uvedl náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Jan Bodnár. VZP pokrývá péči o asi 60 procent populace, zbytek si dělí dalších šest menších pojišťoven.

V další péči úhradu za počet výkonů, nikoliv paušálem jako v předchozích letech, zavádí letošní úhradová vyhláška. Bez regulace tak pojišťovny platí například za výměnu kyčelního kloubu, odstranění žlučníku, operace kýly, operace kvůli rakovině nebo další kardiologické, kardiochirurgické, cévní či gynekologické operace. Stejně tak nejsou omezeny transplantace, operace vrozených vad nebo zákroky spojené s úrazy.

Přesto si ministerstvo zdravotnictví připravuje možnost znovu kompenzační vyhláškou platby zdravotních pojišťoven za péči v letošním roce zpětně upravit. Do Sněmovny předkládá kompenzační zákon umožňující vydat kompenzační vyhlášku. Kromě nemocnic s akutními lůžky by se mohla vztahovat i na následnou péči.

Vyhláška se bude pravděpodobně ještě upravovat

Úhradová vyhláška na rok 2022 byla vydána loni v říjnu podle výsledků jednání zástupců pojišťoven a jednotlivých segmentů zdravotní péče v první polovině roku 2021. „Vzhledem k tomu, že v době tvorby a přijetí vyhlášky (…) nebylo možné epidemiologickou situaci v roce 2022 zcela přesně předvídat, mohla by její bezvýhradná aplikace při vyúčtování úhrad (…) způsobit výrazné ekonomické problémy části poskytovatelů zdravotních služeb,“ uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.