Případné zvýšení daně z nemovitosti by podle odborníků mohlo přispět ke zdražení nájmů, zejména v Praze a v Brně. Nemají ale obavy z výrazného dopadu na realitní trh, případné kupce by to od pořízení nemovitostí neodradilo. Někteří realitní makléři a finančníci považují růst daně za potřebný, byli by i pro větší zvýšení než zvažovaný dvouapůlnásobek.
Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhla zvýšení daně z nemovitostí, která je v Česku jedna z nejnižších v Evropě, v rámci balíčku možných opatření ke snížení strukturálního schodku veřejných financí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tento týden zdůraznil, že žádné rozhodnutí nepadlo a pokud by k tomu došlo, tak by podmínkou bylo, aby část dodatečného výnosu daně skončila ve státním rozpočtu. V současnosti jsou daně z nemovitosti výlučným příjmem obcí, stát nese náklady na správu daně, kterou jsou podle Stanjury ve výši 1,2 miliardy korun.
Loni se na dani z nemovitosti vybralo 12,42 miliardy korun, meziročně o 4,6 procenta více. Stanjura uvedl, že obce by v případě zvýšení daně na tom určitě nebyly hůře než dnes.
Podle ředitele finanční a investiční skupiny CFIG Martina Chovance by případné zvýšení daně z nemovitosti bylo krokem správným směrem. Dodal, že se jedná o vhodné opatření k vyrovnávání rozdílů mezi bohatými a chudými vrstvami a zachování sociálního smíru. „Osobně bych byl i pro výrazně vyšší zvýšení daně, než je návrh,“ řekl Chovanec.
Zvýšení daně povede k uskromnění
Realitní regionální ředitel Century 21 Michal Svoboda řekl, že ačkoliv dvojnásobné zvýšení daně z nemovitosti zní drakonicky, realitní trh zvýšení nijak neovlivní. Obchodní ředitel M&M reality Pavel Zámečník dodal, že pokud by se jednalo o mnohonásobný nárůst oproti aktuální výši, začnou lidé pravděpodobně v souvislosti s finanční zátěží přemýšlet o menším bydlení. „Ale situaci, kdy lidé přechází do menších nemovitostí už zažíváme, a to v souvislosti s cenou energií. Lze tedy očekávat že podobně tomu bude i v případě zvýšení nemovitostí daně,“ řekl Zámečník.
Jiří Ušjak, konzultant společnosti 4fin, dodal, že případné zvýšení lidi od koupě neodradí. „Negativní dopad ale bude mít u nájemních bytů. Majitelé budou chtít zvýšené náklady promítnout do nájemného,“ řekl Ušjak. Martin Machala, šéf projektu Ownest, zabývajícím se alternativními cestami k vlastnímu bydlení, by se obával dopadu na nájemce především v Praze a Brně. „Obě města reagují na velký převis poptávky nad nabídkou růstem nájmů a nájemci zde tahají za kratší konec i kvůli skokovému zdražení hypoték. Některým nájemcům budou právě tyto vlastní prostředky chybět pro akontaci, až se ceny hypoték opět vrátí na dostupnější úroveň,“ uvedl Machala.
Zdroj: ČTK