Jak na tom byly maloobchodní tržby v ČR v červnu

supermarket, obchod, maloobchod

Tuzemské maloobchodní tržby v červnu meziročně klesly o 4,1 %, což představuje nejlepší meziroční výsledek od loňského dubna a jde o mírnější pokles, než jaký očekával trh. V meziměsíčním vyjádření maloobchodní tržby vzrostly po sezónním očištění druhý měsíc v řadě o 0,3 %.

Na maloobchodních tržbách začíná být vidět, že se klesající inflace příznivě promítá do nálady spotřebitelů a do jejich chování ve smyslu pozvolného oživení spotřeby. Nízká srovnávací základna a klesající inflace by měly vést k tomu, že se tempo meziročního poklesu maloobchodních tržeb bude zmírňovat i v dalších měsících. Spotřeba domácností by v letošním druhém pololetí měla přispět k oživení růstu české ekonomiky v podobě mezičtvrtletního růstu HDP.

Maloobchodní tržby vykázaly v červnu meziroční pokles o 4,1 %, když finanční trh počítal s poklesem 5,3 %.

V meziměsíčním vyjádření vykázaly maloobchodní tržby v červnu druhý měsíc v řadě nárůst o 0,3 %.

Na maloobchodních tržbách se od loňského jara negativně projevovala vysoká inflace, jež omezuje schopnost spotřebitelů více utrácet s tím, jak ukrajuje z jejich reálných příjmů.

Tempo meziročního poklesu maloobchodních tržeb se ale začíná zmírňovat, neboť tržby z loňských jarních měsíců a z počátku loňského léta představují nízkou základnu pro meziroční srovnání.

Reálná mzda poroste

Příznivý vliv má v posledních měsících také klesající inflace: letošní druhé pololetí by již mělo být ve znamení kladného růstu reálné mzdy v české ekonomice, což by mělo mít pozitivní dopad na spotřebu domácností.

Meziroční pokles maloobchodních tržeb byl v červnu tažen pokračujícím propadem prodejů u nepotravinářského zboží a potravin, zatímco prodeje pohonných hmot si v červnu znovu připsaly meziroční nárůst.

U nepotravinářských výrobků byl zaznamenán dvouciferný meziroční pokles tržeb v prodejnách s výrobky pro domácnost – o 13,6 %, pokles o 4% zaznamenaly prodeje oděvů a obuvi.

Alespoň mírný růst tržeb byl vykázán u prodejen s kosmetickými a toaletními výrobky, meziročně o 1,3 %, a také u prodejů farmaceutického a zdravotnického zboží, meziročně o 0,9 %.

Prodeje skrze internet a zásilkové služby v červnu meziročně klesly o 7,2 %.

Meziroční pokles tržeb u této formy prodejů byl zaznamenán ve všech měsících loňského roku a ani letos se prodeje skrze internet a zásilkové služby z meziročního poklesu zatím nevymanily.

Klesající inflace mění náladu na trhu

Statistika maloobchodních tržeb za červen naznačuje, že se klesající inflace začíná přelévat do lepší nálady spotřebitelů a do jejich ochoty a schopnosti více utrácet.

Zatím jde o pozvolný proces: ve třetím čtvrtletí by se meziroční pokles maloobchodních tržeb měl dále zmírnit a v závěrečném čtvrtletí by se tržby mohly v meziročním vyjádření začít oživovat.

Předpokládanému oživení maloobchodních tržeb v závěru letošního roku pomůže jak nízká meziroční srovnávací základna představovaná vývojem v maloobchodě v roce 2022, tak skutečnost, že v letošním druhém pololetí by měla v meziročním vyjádření začít růst reálná mzda s tím, jak se zmírní inflace.

Spotřeba domácností by se tak v letošním třetím a čtvrtém čtvrtletí měla stát tahounem mezikvartálního růstu HDP.

K meziročnímu růstu se spotřeba domácností ale vrátí nejdříve v letošním závěrečném čtvrtletí a za celý rok 2023 vykáže spotřeba domácností výrazný propad.

Celoroční růst spotřeby domácností by ale měl následovat v letech 2024 a 2025 díky solidnímu růstu reálných mezd.

Komentář: Radomír Jáč

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *