Sněmovní výbor doporučil beze změny schválit daňový balíček

Praha

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně, aby bez připomínek schválila vládní daňový balíček, který má firmám pomoci vypořádat se s ekonomickými dopady epidemie koronaviru. Balíček například snižuje daň z přidané hodnoty na ubytovací služby a u části nákladních vozidel snižuje silniční daň. Výbor dnes nepodpořil ani jeden ze tří předložených pozměňovacích návrhů. ČTK to řekl člen výboru a jeho bývalý předseda Václav Votava (ČSSD).

První dva návrhy předložil poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Omezovaly nově navržené zpětné uplatnění daňové ztráty poplatníka časově a také co do velikosti částkou 30 milionů korun. Ministerstvo financí podle informací ČTK ani s jedním z těchto návrhů nesouhlasilo. Votava řekl ČTK, že tento návrh spolu se stranickým kolegou Romanem Onderkou podpořili. Tento institut by podle jeho názoru neměl být zaveden natrvalo, protože jde o značný zásah do státního rozpočtu, který bude mít dopad i do rozpočtu obcí a krajů.

V současnosti mohou podnikatelé a firmy uplatnit daňovou ztrátu až v následujících zdaňovacích obdobích a za předpokladu, že opět generují zisk. Nově by mohli uplatnit vzniklou daňovou ztrátu i za dvě zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ztráta vznikla. Vláda plánuje, že uplatnit ztrátu zpětně bude možné už za zdaňovací období, které skončí 30. června 2020. „Pokud tedy poplatník v důsledku nouzového stavu vykáže za zdaňovací období roku 2020 daňovou ztrátu, bude si moci o tuto ztrátu zpětně snížit svůj základ daně za zdaňovací období let 2019 a 2018,“ uvedlo MF.

Před zavedením zpětného uplatnění daňové ztráty bez omezení varoval vládu Ekonomický poradní tým při Ústředním krizovém štábu. Vládě doporučil toto opatření nezavádět. Zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty bez omezení by podle poradního týmu znamenalo výrazný zásah do rozpočtu státu i obecních a krajských rozpočtů. Navíc je podle poradního týmu ekonomicky neefektivní a selektivně podpoří velké firmy, oddálí potřebné firemní restrukturalizace a bude motivovat nadnárodní korporace k přenosu daňových ztrát ze zahraničí do ČR.

Výbor nepodpořil ani třetí pozměňovací návrh, který předložili Votava s Onderkou a který přesouval vybrané základní potraviny do nejnižší, tedy desetiprocentní sazby DPH. Ani s tímto návrhem ministerstvo financí nesouhlasilo. Poukazovalo například na to, že pojem základní potraviny není vymezen a jeho vymezení by mělo být výsledkem diskuse

Votava řekl, že při hlasování o závěrečném doporučení výboru se jeho členové za ČSSD zdrželi. Podle něj je zapotřebí omezit možnost uplatnění daňové ztráty a stanovit její strop. „Měla by se vést koaliční diskuse, která ještě nebyla,“ dodal.

Zdroj: ČTK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *