Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 procenta

Rozdílové smlouvy články Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v květnu dále zpomalilo na 0,5 procenta z dubnových 0,8 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Inflace v Německu se tak ještě více vzdálila od cíle Evropské centrální banky (ECB).

Ve srovnání s předchozím měsícem zůstaly harmonizované ceny beze změny. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali zpomalení inflace na 0,5 procenta, meziměsíčně však podle nich měly ceny klesnout o 0,1 procenta.

Podle neharmonizovaných údajů činila míra inflace v květnu 0,6 procenta. Ceny energií se snížily o 8,5 procenta. Ceny potravin naopak o 4,5 procenta vzrostly, služby zdražily o 1,3 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle neharmonizovaných údajů klesly o 0,1 procenta.

Rychlý odhad inflace vychází z údajů od šesti z 16 spolkových zemí, ve kterých žije více než polovina německé populace. Konečné údaje za květen zveřejní statistici 16. června.

ECB usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Německo je největší ekonomikou Evropy a zpomalení inflace v Německu dává ECB dodatečný prostor pro zavádění stimulačních opatření, která by pomohla vykompenzovat dopady pandemie způsobené koronavirem. ECB už mimo jiné v reakci na pandemii zrušila omezení pro nákup dluhopisů zemí eurozóny. Uvolnila tak cestu případnému neomezenému tisku peněz.

Zdroj: ČTK

Tagged , , , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: EL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com