Úročení spotřebitelských úvěrů v květnu stagnovalo

Česká národní banka

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v květnu činila 6,91 procenta, což v porovnání s minulým měsícem znamená stagnaci. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů. Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů podle analytiků společnosti nyní vyčkávají, jaká bude situace po uvolnění opatření souvisejících s covid-19.

„Květen byl měsícem, kdy se pomalu rozvolňovala vládní nařízení spojená s pandemií koronaviru. Jednotlivé podniky a firmy obnovovaly provoz. Následující období od června do září bude klíčové z hlediska toho, zda se jim několikaměsíční výpadek podaří ustát a k jak masivnímu propouštění budou muset přistoupit. A vědomi jsou si toho i poskytovatelé spotřebitelských úvěrů, kteří vyčkávají, jak se bude vyvíjet míra nezaměstnanosti,“ uvedl analytik Broker Consultingu Martin Novák.

S hodnocením bonity zájemců o úvěr souvisí i červnový krok bankovní rady České národní banky. Oznámila, že k 1. červenci ruší doporučení na sledování a dodržování ukazatele DSTI, tedy poměru mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Po DTI, který je poměrem dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr, je to druhý ukazatel, který byl ČNB zrušen.

„Je třeba si říci, že ne vše bylo na těchto ukazatelích a jejich dodržování špatné. Spíše naopak. Na jejich základě se jasně nastavily podmínky pro celý trh. Banky měly nastavené limity a klient si mohl jednoduše udělat představu, na jak vysoký úvěr může dosáhnout. Nastavení podmínek se týkalo i nebankovních poskytovatelů úvěrů. Nyní těm méně poctivým nic nebrání v předlužování klientů a útoku na jejich nemovitosti,“ upozornil Novák.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *