Index: Akciové a dluhopisové fondy letos vynesly do jednoho pct.

investice, akcie, burza

Tuzemské akciové a dluhopisové podílové fondy vykázaly v průměru za dva měsíce letošního roku mírné zhodnocení do jednoho procenta. Od začátku roku se nejvíce dařilo fondům peněžního trhu s růstem o 1,4 procenta a nemovitostním fondům, jež rok započaly růstem o téměř dvě procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů. Meziroční inflace v lednu byla 3,6 procenta.

Největším tématem na konci února na finančních trzích byl koronavirus. V polovině měsíce se zklidnila situace na trzích kvůli snížení počtu nově nakažených. Ale po zprávách o možných negativních dopadech na globální ekonomiku a po rozšíření nemoci v Itálii reagovaly trhy koncem měsíce zvýšenou nervozitou.

„Nedojde-li ke stabilizování situace okolo koronaviru, tak nadále můžeme očekávat vyšší rozkolísanost na finančních trzích. Pro zkušené investory se nabízí i možnost pro uskutečnění dalších investic a využití propadů na trzích,“ uvedl produktový analytik Broker Consulting Lukáš Vokel.

Překvapením podle něj není posílení zlata, které je označováno bezpečným přístavem v dobách nejistoty. To však nic nemění na tom, že zlato je v dlouhodobém horizontu kolísavější a méně výnosové než akciové fondy. Naopak komoditní fondy zaměřené především na ropu a energie zaznamenávají značný pokles, dodal.

Investoři můžou zůstat v klidu

Investorům Vokel doporučil zachovat chladnou hlavu. Současné výprodeje na trzích nesouvisí s ekonomickou aktivitou firem ani lidí, ale s panickou reakcí na možné další šíření viru. „Z tohoto důvodu určitě doporučujeme investorům zůstat v klidu a na poplašné zprávy nereagovat ukvapeně. Pro pravidelné investory se nic nemění, měli by se držet své investiční strategie a dál pravidelně investovat,“ uvedl.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v roce 2019 podle dat Asociace pro kapitálový trh o 84 miliard Kč na 557 miliard korun. Průměrný český investor vydělal loni 8,9 procenta. Akciové fondy v průměru vynesly téměř 19 procent, dluhopisové fondy tři procenta, nemovitostní 5,2 procenta, peněžní 1,6 procenta, smíšené 7,5 procenta a fondy fondů 14,8 procenta.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *