Čína loni v rámci svého infrastrukturního plánu nové Hedvábné stezky nejvíce investovala v Iráku. Tato blízkovýchodní země získala 10,5 miliardy dolarů (asi 225 miliard Kč) na projekty, které zahrnují i ropnou elektrárnu.
yplývá to ze zprávy centra pro zelené finance a rozvoj při šanghajské univerzitě Fudan. Celkově Čína loni do 144 zemí formou smluvní spolupráce či přímých investic vložila 59,5 miliardy dolarů. Předloni to bylo 60,5 miliardy dolarů. Po Iráku se Čína nejvíce stavebně angažovala v Srbsku a v Indonésii, uvedla agentura Reuters.
V arabských a blízkovýchodních zemích ve srovnání s rokem 2020 investice loni vzrostly přibližně o 360 procent a stavební angažovanost o 116 procent. Irák, kde Spojené státy v loňském roce ukončily svou bojovou misi, se od roku 2013 stal třetím největším partnerem v rámci iniciativy nové Hedvábné stezky v oblasti energetické angažovanosti, hned po Pákistánu a Rusku, uvádí studie.
Čína a Irák spolupracují na výstavbě ropné elektrárny Al-Chajrát v irácké provincii Karbala v hodnotě pět miliard dolarů. Čínská společnost Sinopec získala zakázku na rozvoj iráckého plynového pole Mansúríja poblíž íránských hranic. Obě země rovněž spolupracují na výstavbě letiště, v solárních a dalších projektech.
Hodnota čínských kontraktů v rámci nové Hedvábné stezky loni dosáhla 45,6 miliardy dolarů, což je o 37 miliard dolarů více než o rok dříve. Investice z 23,4 miliardy dolarů klesly na 13,9 miliardy USD.
Zdroj: ČTK
One comment