Zisk i tržby firmy Lenovo loni rostly nejvíce od roku 1994

Čistý zisk čínského výrobce počítačů Lenovo v loňském fiskálním roce stoupl o 72 procent na dvě miliardy USD (46,2 miliardy Kč). Tržby se za rok do konce března zvýšily o 18 procent na 71,6 miliardy USD.

Čistý zisk čínského výrobce počítačů Lenovo v loňském fiskálním roce stoupl o 72 procent na dvě miliardy USD (46,2 miliardy Kč). Tržby se za rok do konce března zvýšily o 18 procent na 71,6 miliardy USD. Zisk i tržby byly nejvyšší od roku 1994, kdy se společnost stala veřejně obchodovanou. 

V samotném fiskálním čtvrtém čtvrtletí zisk stoupl o 58 procent na 412 milionů USD. Tržby se za tři měsíce do konce března zvýšily o 6,8 procenta na 16,69 miliardy USD. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv čekali zvýšení tržeb až na 17,36 miliardy USD. Tržby rostly nejpomaleji za sedm čtvrtletí, protože lidé po měsících vysoké poptávky podpořené pandemií nakupovali méně počítačů.

Největší producent osobních počítačů

Lenovo je podle údajů výzkumné společnosti Counterpoint největším prodejcem osobních počítačů na světě, Za leden až březen podíl firmy na trhu činil 23,1 procenta.

Ve třetím čtvrtletí firma vykázala rekordní tržby a zisk díky pokračující vysoké poptávce po osobních počítačích. Prodej však začal slábnout, protože Čínu, největší trh firmy, zasáhla koronavirová varianta omikron. To přimělo mnoho měst nařídit omezení pohybu a uzavření továren.

Pandemický nákup laptopů

Analytici očekávají, že prudký růst zisku i tržeb podpořený pandemickými nákupy laptopů a dalších osobních přístrojů v letošním roce výrazně zpomalí. Společnost Counterpoint v dubnu uvedla, že v prvních třech měsících letošního roku celosvětové dodávky osobních počítačů klesly o 4,3 procenta, protože válka na Ukrajině a koronavirová omezení v Číně dále zasáhly již tak křehké dodavatelské řetězce a přispěly k nedostatku součástek, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.