Čína loni zaznamenala nejslabší příliv přímých zahraničních investic za 30 let. Investory odrazuje slábnoucí ekonomický růst, nejisté podnikatelské prostředí a částečně i nižší úrokové sazby ve srovnání s jinými zeměmi. Peking má také problém přitáhnout zahraniční kapitál kvůli napjatým vztahům se Západem. Píše o tom zpravodajský web Nikkei Asia.
Loňské investice
Přímé zahraniční investice loni podle místní správy pro zahraniční obchod v čistém vyjádření dosáhly 33 miliard dolarů (780 miliard Kč). To bylo přibližně o 80 procent méně než v roce 2022.
Číslo je pozitivní, protože nové investice převýšily odliv. Přímé zahraniční investice ale klesly už druhý rok po sobě a dosahují méně než deseti procent vrcholu 344 miliard dolarů, který byl zaznamenán v roce 2021.
V období od října do prosince příliv zahraničních investic převýšil odliv o 17,5 miliardy dolarů. V předchozím čtvrtletí nastal historicky první čistý odliv investic.
Ekonomika od konce 70. let
Čína se snaží přilákat investice, zaměstnance a technologie ze zahraničí od konce 70. let, kdy s otevíráním ekonomiky a reformami začal Teng Siao-pching. Zahraniční firmy ale teď své čínské aktivity omezují vzhledem k tomu, že čínská vláda se více zaměřila na ochranu národní bezpečnosti, včetně potírání špionáže. Úřady zpřísnily kontrolu nad výzkumnými společnostmi, které provádějí analýzy trhu a další činnosti, a podle médií se také objevily zprávy o zadržení pracovníků zahraničních firem.
-čtk-