Americké akcie dnes posílily. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,06 procenta na 43.870,35 bodu. Obchodování tak uzavřel na týdenním maximu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,53 procenta na 5948,71 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil pouze o 0,03 procenta na 18.972,42 bodu. Americký dolar se vyšplhal na nejvyšší úroveň za více než rok.
Nvidia a Alphabet
K růstu akciového trhu přispěla softwarová společnost Salesforce, jejíž akcie si připsaly přes tři procenta poté, co tři makléřské firmy zvýšily jejich cílovou cenu. Akcie výrobce čipů Nvidia posílily o půl procenta po výkyvech, které následovaly po středečním zveřejnění čtvrtletních výsledků podniku. Ty sice překonaly odhady analytiků, nesplnily však vysoká očekávání některých investorů.
Akcie technologického konglomerátu Alphabet, který je vlastníkem internetové společnosti Google, oslabily zhruba o 4,6 procenta. Reagovaly tak na zprávu, že americké ministerstvo spravedlnosti požaduje, aby firma Google prodala svůj prohlížeč Chrome a podnikla další opatření, která by ukončila její monopol v oblasti internetového vyhledávání.
Na devizovém trhu americký dolar posiloval, investoři posuzovali nejnovější údaje o trhu práce ve Spojených státech a výroky představitelů americké centrální banky (Fed). Euro vůči dolaru kolem 22:00 SEČ ztrácelo zhruba 0,6 procenta a pohybovalo se v blízkosti 1,0480 USD. Během dne sestoupilo až na 1,0461 USD, nejníže za 13 měsíců, napsala agentura Reuters.
Zaměstnanci v USA
Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl o 6000 na 213.000. Dostal se tak na nejnižší úroveň za sedm měsíců. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali nárůst na 220.000.
Údaje signalizují, že tvorba pracovních míst v USA se obnovila poté, co ji minulý měsíc narušily hurikány a stávky. Zároveň však ukázaly, že nezaměstnaným nyní trvá delší dobu, než si najdou novou práci, píše Reuters.
Nejnovější výroky představitelů Fedu, včetně jeho šéfa Jeroma Powella, podle Reuters signalizují, že centrální banka by mohla zpomalit tempo snižování úrokových sazeb. Dolar v poslední době těží z očekávání, že plány příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa podpoří inflaci. To by podkopalo schopnost Fedu uvolňovat měnovou politiku.
zdroj: ČTK