Praha 9. července (ČTK) – České podniky si konečně začínají uvědomovat, že digitální transformace je nutná. Po čtyřech letech obecných diskusí a marketingových proklamací nastupuje druhá vlna Průmyslu 4.0, řekl dnes ČTK člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR Jiří Holoubek. K automatizaci a novým technologiím je však zapotřebí digitálně vzdělaných lidí, kterých je podle ředitele think-tanku IDEA Národohospodářského ústavu Akademie věd Daniela Münicha na českém pracovním trhu nedostatek.
Nové technologie v Česku nejvíce ohrožují rutinní dělnické profese ve zpracovatelském průmyslu, zaměstnance v logistice a administrativě. „Odhadujeme, že přibližně až 30 procent zaměstnanců se přesune z průmyslové výroby do služeb souvisejících s produkty, na jejichž výrobě se v minulosti podíleli,“ uvedl Holoubek.
Aby firmy stát v inovacích podpořil, plánuje ministerstvo průmyslu uvolnit v rámci programu Country for the Future více než šest miliard korun. Firmám také doporučuje se účastnit jeho seminářů, další chystá na 18. září o superpočítačích.
Odhady na úbytek pracovních míst v ČR do budoucna se různí. Podle studie zpracované Úřadem vlády bude v roce 2029 v ekonomice 3,9 milionu pracovních míst. Podle odhadů ubude 700.000 pracovních míst, díky modernizaci ale 300.000 nových vznikne. Pozitivní roli podle Holoubka sehraje demografický vývoj. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ale letos upozornila na to, že Česko patří k zemím, které jsou zapojením robotů do průmyslu nejvíce ohroženy. Podle OECD by se v ní mohlo zrušit až 15,5 procenta pracovních míst.
Mezi firmy využívajícími čím dál více automatizaci patří i největší tuzemský výrobce LED svítidel, českolipská firma Modus. Ve výrobním závodě v České Lípě zaměstnává 400 lidí. „Automatizaci výroby v našem výrobním závodě jsme významně začali podporovat asi před pěti lety. Od té doby podíl práce vykonávané stroji či roboty vzrostl na přibližně 50 procent,“ řekl ČTK manažer firmy Jan Kavka. Také firma Mondelez CR, světový výrobce cukrovinek, rozšířila v Opavě výrobní kapacity o pět moderních výrobních linek. „Vzhledem k tomu, že šlo o rozšíření výroby, zaměstnance jsme pouze nabírali. Nyní jich v továrně v Opavě pracuje zhruba tisícovka,“ uvedla za firmu Gabriela Bechynská.
Odborník na automatizaci Michal Křena ze společnosti Schneider Electric k tomu dodal, že se v průmyslové automatizaci prosazuje nový trend, takzvané rozšíření reality. To usnadňuje zastupitelnost zaměstnanců například během dovolených či neschopenek a firmám snižuje náklady.
Hospodářská komora ale připomíná, že roste počet menších firem a živnostníků, které investice do efektivnější výroby a automatizace odkládají. A to kvůli rostoucím mzdám a zvyšující se administrativní zátěži. Každý rok dalších odkladů přitom zvyšuje riziko výraznějšího zpomalení české ekonomiky, doplnil mluvčí komory Miroslav Diro.
K tomu se přidává i fakt, že je v Česku sice dost lidí se základními digitálními znalostmi, ale těch s pokročilými je podle Münicha velmi málo. „Bez digitálně gramotných zaměstnanců a zákazníků půjde změny uskutečnit obtížně. Zde může hrát zásadní roli naše základní školství. Zatím je to spíše tak, že digitalizaci do škol a mezi spolužáky šíří z domova spíše žáci než učitelé,“ konstatoval.
Zdroj: ČTK
2 comments