Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. V předchozí červencové prognóze počítala s růstem o 2,4 procenta. Naopak pro příští rok ČBA odhad zhoršila na dvě procenta z předchozích 2,3 procenta. Představitelé asociace o tom dnes informovali na tiskové konferenci. Zlepšení odhadu pro letošní rok souvisí podle ČBA s překvapivě lepším vývojem ekonomky v první polovině roku.
Vývoj ve světové ekonomice dosud přitom podle ekonomů ČBA nepřinesl nic nového a růst české ekonomiky může být vývojem v zahraničí nadále ohrožen. To přitom platí i po posledním hlasování britského parlamentu ohledně brexitu, upozornila ČBA. Nicméně podle ekonomů ČBA je nejpravděpodobnější variantou opětovný odklad brexitu.
„Letošní růst tuzemské ekonomiky je v kontextu vývoje v zahraničí příznivý, jelikož je tažen převážně domácí poptávkou a službami, zatímco zpracovatelský sektor vesměs stagnuje. Rizikem je jeho další zpomalování, zejména z titulu současného oslabování německé ekonomiky a tamního zpracovatelského průmyslu,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Důležitou roli letos přitom při podpoře soukromé spotřeby hraje rozpočtová politika vlády v podobě růstu důchodů a mezd ve veřejném sektoru.
Průměrná míra inflace by letos měla stoupnout podle odhadů ČBA na 2,7 procenta z loňských 2,1 procenta. Příští rok by pak měla zpomalit na 2,3 procenta. „Růst cen letos překvapil a celková inflace bude nejvyšší od roku 2012,“ uvedl Seidler.
Analytici ČBA neočekávají příchod recese.
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská upozornila, že vrchol růstu má česká ekonomika již za sebou. „Nikdo z analytiků ČBA ale neočekává příchod recese a natož krize. Období značné nejistoty ale způsobí, že růst české ekonomiky bude dále zpomalovat. To dno by mělo přijít zhruba v polovině příštího roku,“ uvedla.
Kvůli ochlazení růstu ekonomiky se začne postupně podle Horské měnit i situace na trhu práce, kde je zatím nezaměstnanost nejnižší v celé EU. Nezaměstnanost by tak letos měla v průměru klesnout na 2,8 procenta z loňských 3,2 procenta. Příští rok by pak měla stoupnout na průměrných 3,1 procenta.
Zdroj: ČTK