Nálada německých spotřebitelů se mírně zhoršuje. Na vině jsou obavy, že epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem v Číně může největší evropskou ekonomiku dál zbrzdit. Němci jsou tak méně ochotní utrácet. Ukázal to průzkum, který dnes zveřejnila společnost GfK.
Index nálady německých spotřebitelů na měsíc březen se tak snížil na 9,8 bodu z předchozích 9,9 bodu. To je v souladu s očekáváním analytiků.
„Šíření koronaviru nepochybně přispělo k nejistotě mezi spotřebiteli,“ uvedl výzkumník GfK Rolf Bürkl.
Snížil se také dílčí index výhledu příjmů. Spotřebitelé se totiž obávají, že může začít růst nezaměstnanost, pokud onemocnění vážně naruší výrobu v Číně a ovlivní dodávky do Německa, dodal Bürkl.
Výdaje domácností se v posledních letech staly stabilním a spolehlivým zdrojem růstu hospodářství Německa díky rekordní zaměstnanosti, růstu mezd, který je vyšší než inflace, a nízkým nákladům na úvěry. Domácnosti a jejich spotřeba tak pomáhají mírnit negativní vliv obchodních sporů na německou ekonomiku, která je do značné míry závislá na vývozu.
Úterní průzkum výzkumného institutu ZEW ukázal, že se zhoršila i nálada mezi německými investory. Ti se obávají, že onemocnění novým koronavirem může snížit světový obchod.
Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stagnovala, hrubý domácí produkt (HDP) zůstal ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny. Za celý loňský rok HDP vzrostl o 0,6 procenta, nejpomaleji od roku 2013.
Zdroj: ČTK
2 comments